Nie zabieraj młodych ptaków
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęRozchodzą się w okolicy gniazda, każdy podlot w innym kierunku, a ponieważ nie umieją jeszcze latać, podskakują tyko lub przesiadują na ziemi nawołując rodziców. Dorosłe ptaki cały czas karmią każdego z takich podlotów, fruwając z pokarmem od jednego młodego do drugiego.
Dlaczego nielotne jeszcze i niesamodzielne młode opuszczają gniazdo?
Otóż w toku ewolucji, ptaki nauczyły się, że więcej młodych przeżyje, jeśli opuszczą gniazdo przed osiągnięciem samodzielności. Gniazdo to wbrew pozorom niebezpieczne miejsce: drapieżnik z łatwością usłyszy piszczące młode lub wyczuje ich obecność po zapachu odchodów i resztek pokarmu gromadzących się w okolicy gniazda. Jeśli więc gniazdo zostanie zaatakowane przez drapieżnika, z pewnością zabije on wszystkie młode, które w nim zastanie. Jednak, jeśli takie młode podloty rozbiegną się w okolicy gniazda, jest większa szansa, że któreś z nich umknie uwadze drapieżnika.
Nigdy nie zabieraj do domu zdrowego podlota! W okolicy na pewno przebywają jego rodzice, którzy przynoszą mu pokarm. Poobserwuj najpierw czy przylatują do niego dorosłe ptaki z pokarmem, jeśli tak, to nie ma powodów do obaw. Musisz stanąć na tyle daleko, aby rodzice nie bali się podfrunąć do swojego młodego. Oczywiście podloty często padają ofiarą kotów dlatego, jeśli zauważysz, że po Twoim ogrodzie podskakują małe ptaszki, które nie umieją jeszcze latać, przetrzymaj swojego kota w domu, do czasu aż podloty usamodzielnią się i zaczną latać.
Jak rozpoznać podlota ?
Podloty występują u ptaków wróblowych (drozdy, zięby, szczygły, sikorki, wróble itd.), u gołębi (sierpówek, grzywaczy, gołębi miejskich), ptaków krukowatych (kawki, wrony, sroki, gawrony itd.), u drapieżnych (pustułek, myszołowów, jastrzębi itd.) u sów (puszczyków, sów uszatych itd.). Podlot ma krótkie skrzydełka, krótki ogonek, żółte lub pomarańczowe „zajady” w kącikach dzioba, niewybarwioną i miękką woskówkę wokół nozdrzy, resztki piór puchowych na głowie i szyi, podlot podskakuje, podfruwa i nawołuje rodziców.
Podlot karmiony przez rodziców z reguły siedzi cicho czasami nawołując. Podlot porzucony – jest głodny, więc będzie nawoływał bezustannie – wtedy możesz zacząć się niepokoić. Młode jaskółki i jerzyki, opuszczają gniazda, kiedy są w pełni lotne dlatego, jeśli znajdziesz jaskółkę lub jerzyka na ziemi, to na pewno coś jest nie tak. Młode sowy na etapie podlota (czyli tzw. gałęziaka) nie mają tak dobrze wykształconych piór, jak podloty np. pustułek. Dlatego może się wydawać, że jest to pisklę, ale w rzeczywistości podloty sów mają jeszcze na ciele puch, przesiadują na ziemi lub na gałęziach. Podloty sów w sytuacji zagrożenia kłapią dziobem, strosząc małe piórka lub uciekają, wdrapując się jak kot po pniu na drzewo.
Ranny lub chory podlot nie będzie reagował na otoczenie, siedząc z zamkniętymi oczami lub głową schowaną pod nastroszone piórka. Tylko takie podloty potrzebują naszej pomocy, tym bardziej, jeśli po dłuższej obserwacji z bezpiecznej odległości stwierdzisz, że żaden dorosły ptak (podobny do podlota) nie interesuje się nim. Jeśli widzisz, że podlot jest atakowany przez inne ptaki np. krukowate (sroki, wrony), możesz interweniować, zabezpieczyć podlota i poszukać dla niego pomocy.
Jeśli zabrałeś zdrowego podlota, zawsze oddaj go rodzicom jak najszybciej, odstawiając w miejsce, gdzie go znalazłeś! Rodzice na pewno go szukają. W przypadku ptaków nie ma to znaczenia, że dotykałeś podlota, ptaki mają bardzo słaby węch, więc zaakceptują swoje młode!
Jeśli nie jesteś pewien, co powinieneś zrobić, skontaktuj się z najbliższym Ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt. Poniżej link:
https://www.gov.pl/web/gdos/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat
Data dodania