Honorowi Obywatele Miasta Ustka
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęUdo Rust
Otrzymał tytuł 29 listopada 2001 roku - były burmistrz Kappeln, miasta partnerskiego Ustki. Zawód: Dyplomowany Urzędnik Administracji Państwowej ur. 03.01.1940 w Kölln-Reisiek (k/ Elmshorn). Burmistrz Miasta Kappeln w latach 1990 - 2001. W październiku 1990 roku odbył pierwszy wyjazd do Ustki z projektem Umowy o Partnerstwie Miast, którą podpisano w maju 1991 roku w Kappeln. Oprócz najbardziej zaszczytnego tytułu w Ustce nagrodzono go również Bursztynową i Złotą Kotwicą oraz odznaczeniem Straży Pożarnej. Od wielu lat jest członkiem w Federalnym Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, Okręg Schleswig-Flensburg (Deutsch-Polnische Gesellschaft, Kreisverband Schleswig-Flensburg). W Ustce znany przede wszystkim z pomocy udzielanej dzieciom z Domu Dziecka - dzięki jego inicjatywie w Kappeln działa 'Koło Przyjaciół Domu Dziecka w Ustce".
Uchwała nr XI/56/2001z dn. 29 listopada 2001r.
Eugeniusz Brzóska
Otrzymał tytuł 15 sierpnia 2010 roku - jeden z pierwszych mieszkańców Ustki, społecznik, miłośnik historii. Właściciel najstarszej usteckiej piekarni oraz założyciel Muzeum Chleba. Wydał bestsellerowy album pt. "Ustka jakiej nie znamy". Najważniejsza życiowa maksyma: Nie pytaj co Ojczyzna może zrobić dla Ciebie, ale co TY możesz dla niej zrobić.
Uchwała XLV/380/2010 z dn. 29 kwietnia 2010r.
Witold Lubiniecki
Otrzymał tytuł 3 września 2012 roku. Ustczanin, wybitny przedstawiciel polskiego malarstwa marynistycznego. Wiele jego prac znajdziemy w kolekcjach prywatnych, firmowych i zbiorach muzealnych w Niemczech, Holandii, Danii, Szwecji, Macedonii, we Włoszech, Grecji, Japonii. Brał udział w ponad 160 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Słupsku, Koszalinie, Toruniu, Opolu, Szczecinku, Tokio (Japonia), Kappeln (Niemcy), Strumicy (Macedonia). Za osiągnięcia artystyczne oraz działalność społeczną na rzecz upowszechniania kultury W. Lubiniecki został w 2004 r. uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W grudniu 2007 roku został przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W 2010 roku otrzymał najważniejszą nagrodę województwa pomorskiego: Pomorską Nagrodę Artystyczną. W roku 1987 odznaczony Złotym Krzyżem Prezydenta miasta Słupska. Uhonorowany odznaką „Zasłużony działacz kultury” i „Zasłużony dla województwa słupskiego”. Za promowanie Ustki, w której mieszka od 1990r, otrzymał od władz miasta honorowy tytuł „Ambasadora Ustki”. Wspierał działalność dobroczynną przekazując na cele społeczne swoje obrazy. Organizator plenerów malarskich; z obrazów pozostawianych przez uczestników plenerów w usteckim ratuszu powstała „Miejska galeria malarstwa współczesnego”. Zmarł w 2012r.
Irena Klein
Otrzymała tytuł 29 października 2014 r. Wielu mieszkańców Ustka kojarzy Panią Irenę z okazałym budynkiem Banku Spółdzielczego przy ul. Marynarki Polskiej, którego siedziba mieści się tam od 1948 r. Irena Klein w 1980 r. została dyrektorem banku, a następnie Prezesem Zarządu, funkcję tę piastuje do dzisiaj. Za tymi suchymi informacjami kryją się lata rzetelności, oddania i profesjonalizmu w realizacji coraz to nowych wyzwań. Ogromnym sukcesem jest stworzenie banku uniwersalnego, który ma jedenaście placówek w niemal całym powiecie słupskim i w jednej gminie województwa zachodniopomorskiego. Działalność Banku widoczna jest i doceniana nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju, czego dowodem jest współpraca z Volks- und Raiffeisenbank z partnerskiego miast Kappeln.
Sukcesy zawodowe zostały dostrzeżone i uhonorowane wieloma prestiżowymi wyróżnieniami i odznaczeniami państwowymi, do których zaliczyć można Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal za Długoletnią Służbę nadany w 2014 r. przez Prezydenta RP.
Imponująca jest lista bezinteresownego wsparcia finansowego skierowanego do wielu instytucji oświatowych, kulturalnych, a także osób indywidualnych zapobiegających o pomoc.
Pani Prezes Irena Klein to nie tylko urzędnik, skupiony wyłącznie na pracy za biurkiem, to przede wszystkim człowiek, o ogromnych pokładach empatii, dostrzegający i rozumiejący potrzeby innych.
Tomasz Iwan
Otrzymał tytuł 29 października 2014r. Mimo, że na co dzień nie mieszka w Ustce, to właśnie tu wciąż czuje się jak w domu. Tu spędził dzieciństwo i młodość, na boiskach Jantara rozpoczynał swoją sportową karierę. Tytuł honorowego otrzymał za promocję Ustki Polsce i poza jej granicami, organizację mistrzostw Beach Soccera, wspieranie działalności dobroczynnej i bezinteresowne wspieranie rozwoju miasta.
Data dodania