Apel o pomoc!
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęSzanowni Państwo, Mieszkańcy Ustki i okolic!
Potrzebujemy Waszej Pomocy! Badania naukowe przeprowadzone w różnych krajach potwierdzają, że osocze ozdrowieńców COVID-19, podane we wczesnej fazie choroby może wspomóc organizm w walce z wirusem. Wśród osób, którym podano osocze wirusa w ciągu trzech dni od rozpoznania, a także wśród osób, którym podano osocze zawierające wysokie poziomy przeciwciał neutralizujących wirusa, uzyskano zmniejszenie ryzyka zgonu.
Potrzebujemy Waszej Pomocy! Badania naukowe przeprowadzone w różnych krajach potwierdzają, że osocze ozdrowieńców COVID-19, podane we wczesnej fazie choroby może wspomóc organizm w walce z wirusem. Wśród osób, którym podano osocze wirusa w ciągu trzech dni od rozpoznania, a także wśród osób, którym podano osocze zawierające wysokie poziomy przeciwciał neutralizujących wirusa, uzyskano zmniejszenie ryzyka zgonu.
Urząd Miasta Ustka organizuje grupowe wyjazdy do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 21 dla wszystkich chętnych, którzy mogą udzielić swojego wsparcia i zostać dawcami osocza. Zgłoszenia prosimy kierować do Biura Obsługi Interesanta pod numer telefonu 59 8154 300 – w godzinach pracy Urzędu (poniedziałek 800-1600, wtorek-piątek 730-1530).
Każdy może również uczynić to indywidualnie. Aby oddać osocze metodą plazmaferezy należy zadzwonić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 21 pod numer telefonu 59 842 20 21 (rejestracja w godzinach 700–1400) lub skontaktować się z Centrum poprzez adres e-mail: ozdrowieńcy@krwiodawstwo.slupsk.pl. Na pobranie krwi pełnej, z której możemy uzyskać osocze Centrum zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 7 –14.
Szanowni Państwo !
Zachęcamy i apelujemy. Dołączcie do tych, którzy Wam pomogli i pomóżcie w uratowaniu innych. Dzięki Wam możemy przechylić szalę zwycięstwa z wirusem, możemy szybciej go zwalczyć i sprawić, że więcej osób odzyska zdrowie. Ich los jest również w Waszych rękach !
Bądźmy solidarni !
PODSTAWOWE INFORMACJE
Kto to jest ozdrowieniec?
To osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. A więc to osoba, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19), a obecnie nie wykrywa się obecności wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli RT-PCR) lub osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
UWAGA - fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19/SARS-CoV-2.
RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji.
Kto może być dawcą osocza?
Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741):
- Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
- Są obecnie uznane za zdrowe, czyli:
- od dnia wykonania ostatniego badania (2 kolejne ujemne badania) na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR) minęło 14 dni lub przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),
- miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).
- Są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi do 60 roku życia).
- Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
Dodatkowo Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.
Jak przygotować się do oddania osocza ?
- Bądź wyspanym.
- W ciągu doby poprzedzającej oddanie osocza wypij około 2 l płynów.
- Spożyj lekkostrawny posiłek.
- Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w dniu oddania.
- Ogranicz palenie papierosów.
- Nie przychodź po spożyciu alkoholu lub innych substancji zmieniających nastrój.
- Zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.
Ostateczną i wiążącą decyzje podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej!
Data dodania