
Tydzień z Erasmusem
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęPoczątek października zapisze się na trwale w historii SP 3 w Ustce – od 7 do 11 bm. gościliśmy partnerów z programu Erasmus „WATER SAVIOURS – STRAŻNICY WODY”. Goście przyjechali do nas z Turcji i Finlandii.
Pierwszy dzień był poświęcony szkole – goście mogli nie tylko obserwować lekcje prowadzone w różny sposób i różnymi metodami, ale również czynnie w nich uczestniczyć. Grupie tureckiej szczególnie przypadła do gustu lekcja robotyki, ale wszyscy mieli również możliwość obserwowania zajęć z kodowania, chemii, pisania przy pomocy różnorodnych technik interaktywnych oraz aktywnego nauczania w klasach młodszych. Osobną atrakcją był udział w warsztatach artystycznych „Sztuka recyklingu”. Całość została zwieńczona występami artystycznymi uczniów oraz zespołu folklorystycznego „Pomorzacy”, który pokazał przepiękne tańce oraz kaszubskie obyczaje i stroje. Goście mieli również niepowtarzalną okazję spróbować kuchni polskiej, w tym bigosu, placków ziemniaczanych, pierogów a także niezliczonej ilości i różnorodności ciast – zachwytom nie było końca.
Następnie uczniowie rozeszli się do rodzin, które przyjęły ich na czas pobytu w naszym mieście. Nie był to jednak długi odpoczynek, ponieważ czekała ich jeszcze jedna atrakcja – międzynarodowa dyskoteka w rytm hitów z różnych stron świata.
Kolejne dni były już ściśle związane z tematem przewodnim projektu czyli Strażnikami Wody. We wtorek odwiedziliśmy Centrum Edukacji Ekologicznej w Słupsku pod hasłem „Słupia – rzeka wiedzy”. W interaktywnym muzeum goście zapoznali się z pięknem i unikalnością fauny i flory rzeki oraz niebezpieczeństwami i zagrożeniami, które są związane między innymi z działalnością człowieka. Aby jednak nie traktować ekologii czysto teoretycznie uczniowie zbudowali również karmniki dla ptaków. Zwieńczeniem tego dnia była wizyta w Dolinie Charlotty.
Środa i czwartek to dni, w których zwrócono się ku morzu. Pierwszego dnia goście jak i gospodarze mieli okazję odwiedzić Słowiński Park Narodowy, a także obejrzeć jedyne w swoim rodzaju ruchome wydmy – wszystko dzięki zajęciom w muzeum w Czołpinie, zwiedzaniu latarni morskiej, obserwacji jeziora Łebsko i ośmiokilometrowemu spacerowi. Z kolei drugiego dnia czekały atrakcje innego rodzaju – celem była Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Młodzież wzięła udział w prelekcji dotyczącej ssaków bałtyckich oraz pokazie karmienia i umiejętności fok. Popołudnie to już Gdańsk, gdzie uczniowie gościli w muzeum bałtyckiego złota czyli bursztynu. Mieli okazję zobaczyć jego różne, nieraz niespodziewane barwy – od mlecznobiałego do czarnego. Na koniec wszystkich oczarowała gdańska Starówka.
Ostatni dzień uczniowie spędzili w Ustce, gdzie dzięki uprzejmości usteckich Wodociągów młodzież miała okazję prześledzić drogę wody od pobrania jej ze źródła aż do finalnego produktu czyli wylądowania na każdym usteckim stole. A jak wysoka jest jej jakość wszyscy mogli przekonać się osobiście, a na zakończenie wszyscy otrzymali drobne upominki. Pozostała część dnia upłynęła na spędzaniu czasu wspólnie z goszczącymi rodzinami.
Informacja: SP 3
Data dodania