
11 listopada w Ustce
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęSzanowni Państwo,
na początku chciałbym skierować do wszystkich obecnych słowa wdzięczności za to, że przyszli Państwo uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Bez naszej obecności, bez pielęgnowania pamięci i wiedzy o polskiej historii trudno byłoby budować bezpieczną przyszłość. Zdobyte na przestrzeni dziejów doświadczenia mogą być dla nas z jednej strony ostrzeżeniem, które drogi prowadzą donikąd, a z drugiej dawać nam nadzieję na to, że walka o wolność i prawdę ma sens.
Dziś, 105 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, nie musimy rozumieć słowa „walka” dosłownie. Nie musimy wybierać się z bronią w ręku na pole bitwy. Nie musimy używać wielkich słów i dokonywać wielkich czynów. Niepodległość, wolność, odpowiedzialność to wartości, które możemy pielęgnować w naszym codziennym życiu, także w małej społeczności miasta. Wywalczona przez naszych przodków wolność to przecież także zobowiązanie: do uczciwego życia, do tolerancji, do współpracy. A przede wszystkim do zaangażowania. Radując się dziś w rocznicę tak doniosłego wydarzenia, apeluję do mieszkańców o aktywność, obywatelską ciekawość i zabieranie głosu w sprawach ważnych dla wspólnoty. Razem tworzymy naszą małą ojczyznę, razem możemy i powinniśmy o nią dbać.
„Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi. Kto nie broni i nie rozwija tego, co bliskie – trudno uwierzyć, żeby był zdolny do wielkich uczuć w stosunku do tego, co największe w życiu i na świecie” - pisał Janusz Pasierb
W rocznicę powrotu Polski na mapy Europy warto powracać do przyczyn utraty niepodległości. Zapewne było one złożone, lecz wśród najważniejszych wymienić należy: niechęć do zmian, brak sojuszników wśród sąsiadów, słabość gospodarczą będącą wynikiem waśni i upartego trwania „przy swoim” oraz niestabilność rządów. To wszystko sprawiło, że Polska otoczona przez silnych sąsiadów, stała się łatwym celem. Krajem, który udało się wymazać z historii kontynentu na ponad 100 lat! Ta nauka może być dla nas ostrzeżeniem i cenną lekcją.
Paradoksalnie doświadczenie zaborów może być dla nas źródłem inspiracji i siły. Pomimo trudności, Polacy trwali w swych tradycjach, języku, tożsamości i gdy tylko było to możliwe odzyskali niepodległość. Budowanie własnego państwa w 1918 roku to wielkie osiągnięcie naszych rodaków. Obóz niepodległościowy, który nadał charakter odrodzonej Polsce realizował wizję nowoczesnego państwa, w którym ważne są instytucje, prawa obywatelskie w tym prawa kobiet i prawa socjalne oraz pluralizm. To fundament naszej państwowości.
Przez kolejne lata na kartach polskiej historii zapisaliśmy następne sukcesy: Polskie Państwo Podziemne, a potem Solidarność. Po 1989 roku budowaliśmy państwo polskie niejako na nowo. Zrobiliśmy to razem, jako zadanie dla wszystkich Polaków. Polaków, którzy są też częścią wspólnoty europejskiej.
Przywołując dziś bohaterów odzyskania niepodległości składamy im hołd. Odpowiedzialnie i z uwagą traktujemy naszą ojczyznę, również w jej najmniejszej lokalnej odsłonie. Ustka jest naszym miejscem do życia, naszym wyborem, naszym zobowiązaniem i naszą szansą.
Uroczystość przygotowaliśmy wspólnie z Gminą Ustka i Garnizonem Ustka, za co serdecznie dziękuję pani wójt Annie Sobczuk – Jodłowskiej oraz komendantowi Grzegorzowi Okuljarowi.
Dziękuję Państwu za uwagę,
Jacek Maniszewski, burmistrz Miasta Ustka
Data dodania