
Ustka na zielonej fali - nowe informacje
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęPrzedstawiamy kolejny raport z realizacji „Programu działań na rzecz wzrostu jakości powietrza w Ustce”. Prezentujemy podsumowanie naszych działań oraz analizę odczytów z czujników powietrza na terenie miasta z roku 2021.
Program został przyjęty do realizacji w grudniu 2019, jego wdrażaniem zajmuje się powołany przez burmistrza Zespół ds. wzrostu jakości powietrza.
Jednym z istotnych zrealizowanych w roku 2021 celów było uruchomienie miejskiego programu dopłat do wymiany pieców, fotowoltaiki i budowy systemów gromadzenia wody. Podpisaliśmy 24 umowy, na łączną kwotę wsparcia 153 495 zł.
Z obserwacji czterech czujników rozmieszczonych na terenie Ustki (ulice: Bursztynowa, Marynarki Polskiej, Darłowska i Rybacka) można wywnioskować wzrost ilości dni ze średnią stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 50qg/m3. Jest to dana niepokojąca, jednak warto przeanalizować wszystkie czynniki, wyjaśniające ten wzrost. Są to prawdopodobnie większa ilość dni z niską temperaturą (większe zapotrzebowanie na ciepło) oraz mniej dni wietrznych w stosunku do roku poprzedniego. Jednak odczyty danych oraz możliwość porównywania ich w perspektywie czasowej są dla nas cenną informacją. Na pewno istnieje konieczność skoncentrowania naszych działań zmierzających do obniżenia niskiej emisji właśnie w rejonie ulicy Dunina. Te działania to przede wszystkim wsparcie mieszkańców w wymianie „kopciuchów” i kontrole spalanego paliwa.
W ramach realizacji programu kolejny rok kontynuowana jest wymiana nieekologicznych źródeł ciepła w zasobach komunalnych. W roku 2021 zlikwidowaliśmy 35 takich miejsc (w 30 lokalach), wprowadzając ogrzewanie gazowe lub podłączając lokale do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Kontynuowany jest także program „Zielona Ustka”. Mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły dotyczące stworzenia lub odnowienia rabat, skwerów, nasadzeń przyulicznych, łąk kwietnych itp., ale także działań edukacyjnych i informacyjnych w zakresie zieleni miejskiej. W ramach drugiej edycji programu w roku 2021 mieszkańcy zgłosili 4 projekty (obecnie podlegają ocenie).
Straż Miejska prowadzi w okresie grzewczym regularne kontrole lokali, gdzie zachodzi podejrzenie nieprawidłowego użytkowania pieca. W roku 2021 przeprowadzono 37 takich interwencji.
„Program działań na rzecz wzrostu jakości powietrza w Ustce” rozpisany jest na lata 2020-2023, będzie więc kontynuowany. Zapraszamy do zapoznania się z raportem
RAPORT z realizacji „Programu działań na rzecz wzrostu jakości powietrza w Ustce”
Data dodania