
Opłata uzdrowiskowa w Ustce
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęInformujemy, że zgodnie z Uchwałą nr XLVIII/416/2021 z dnia 28 października 2021 r. od dnia 1 stycznia 2022 stawka opłaty uzdrowiskowej w Ustce wynosi 4 zł.
I. Kogo dotyczy opłata?
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych Rada gminy może wprowadzić opłatę uzdrowiskową, która jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska. Jak wiadomo Ustka taki status posiada. Na terenie Miasta Ustka stawka opłaty uzdrowiskowej wynosi 4,00 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu.
II. Kto zajmuje się poborem opłaty?
Obowiązująca Uchwała Rady Miasta Ustka:
Uchwała nr XLVIII/416/2021 z dnia 28 października 2021r.
Uchwała nakłada obowiązek poboru opłaty uzdrowiskowej na inkasentów, którymi są przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie usług hotelarskich, a także inne wskazane osoby.
III. Jaki jest tryb poboru opłat?
Za pobór opłaty uzdrowiskowej, zgodnie z zapisami ordynacji podatkowej, odpowiedzialny jest wskazany w Uchwale Rady Miasta Ustka inkasent, który zobowiązany jest również odprowadzić pobraną opłatę we właściwym terminie na rachunek bankowy Urzędu Miasta Ustka. Inkasent odpowiada za należności z tytułu opłaty uzdrowiskowej całym swoim majątkiem. 15% pobranej opłaty uzdrowiskowej stanowi wynagrodzenie prowizyjne przysługujące inkasentom.
IV. Czy czynności inkasentów podlegają kontroli
Miasto Ustka ma prawo przeprowadzać postępowania podatkowe dotyczące poboru i rozliczania opłaty uzdrowiskowej przez inkasentów. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Miasto zobowiązane jest wydać decyzję o odpowiedzialności podatkowej inkasenta, w której określa wysokość należności z tytułu niepobranej lub pobranej, a niewpłaconej opłaty uzdrowiskowej.
V. Jakie jest przeznaczenie dochodów z opłat
Dochody z tytułu opłaty uzdrowiskowej to ważna pozycja w budżecie miasta, która pozwala na dokonywanie wydatków związanych z jego promocją i rozwojem, co przekłada się na wzrost liczby turystów a w ślad za tym również i na dochody mieszkańców Ustki. Wpływy z opłaty uzdrowiskowej są wsparciem dla inwestycji miejskich, które służą turystom i mieszkańcom. Środki te zostały wydatkowane m.in. Na: Dolną Promenadę, Trakt Solidarności, Park Chopina, Park Uzdrowiskowy, sprzątanie i utrzymanie plaży łącznie z zabezpieczeniem kąpielisk przez ratowników, wybudowane zostały wiaty przystankowe dla rowerzystów, zagospodarowano wiele terenów zielonych, podniesiono standard obiektów sportowych. Wysokość dochodów z opłaty uzdrowiskowej jest ważna również, dlatego, że dodatkowo otrzymujemy z budżetu państwa dotację celową, która jest równa środkom zebranym przez miasto.
VI. Opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się od:
• osób niewidomych i ich przewodników,
• od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę uzdrowiskową ,
• od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej ,
• od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ,
• od osób przebywających w szpitalach
Osoba do kontaktu w sprawie opłaty uzdrowiskowej:
Agnieszka Wiśniewska-Banaś
Inspektor
Wydział Finansowy
tel: 601559160
e-mail: awisniewskabanas@um.ustka.pl
Data dodania