
Zmiany w gospodarce odpadami
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęFunkcjonujący system gospodarki odpadami w naszym mieście został dostosowany do obecnie obowiązujących przepisów prawa. Poniżej przedstawimy wprowadzone zmiany. Wkrótce do Państwa domów trafi także ulotka na ten temat.
-
gromadzenia odpadów w pojemnikach lub workach zgodnie z ich przeznaczeniem,
-
opisania pojemników zgodnie z ich przeznaczeniem i numerem nieruchomości.
-
kolor żółty - oznaczony napisem „Metale i tworzywa sztuczne” – tu wrzucamy: butelki plastikowe po napojach, kosmetykach, szamponach, płynach, folie, opakowania metalowe, puszki i folie aluminiowe, opakowania wielowarstwowe po mleku i sokach.
-
kolor zielony oznaczony napisem „Szkło” – tu wrzucamy: butelki szklane, słoiki, opakowania szklane po kosmetykach.
-
kolor niebieski oznaczony napisem „Papier” - odpady z papieru – tu wrzucamy: gazety, książki, tekturę, worki papierowe.
-
kolor brązowy oznaczony napisem „Bio” - odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów – tu wrzucamy: skoszona trawa, liście, resztki owoców i warzyw, resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, skorupki jajek i orzechów, drobne gałęzie drzew i krzewów, kwiaty cięte i doniczkowe, pieczywo, fusy po kawie i herbacie, popiół z drewna.
-
Do odpadów komunalnych wielkogabarytowych zaliczamy: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów.
-
Do elektrośmieci zaliczamy wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne tj: lodówki, pralki, suszarki, radia, telewizory, komputery, drukarki, faksy, telefony, odtwarzacze DVD, wiertarki, szlifierki, itp.
-
Do odpadów wielkogabarytowych nie należą: belki drewniane, panele, ramy okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, kabiny natryskowe, wykładziny PCV, części samochodowe, zużyte opony, kosiarki i wszystkie odpady remontowe i ogrodowe większych rozmiarów. Ww. odpady należy dostarczyć do PSZOK-a
WAŻNE INFORMACJE:
-
Podstawą płatności za wywóz odpadów jest złożona deklaracja o wysokości opłat. W momencie składania pierwszej deklaracji drogą pocztową wysyłana jest informacja o wysokości opłat wraz z indywidualnym numerem konta.
-
W przypadku sprzedaży, dziedziczenia, spadku, darowizny lub innych czynników mających istotny wpływ na wielkość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, właściciel nieruchomości ma obowiązek poinformować Urząd Miasta, składając deklarację w ciągu 14 dni od zaistnienia ww. czynników.
-
Nastąpiła zmiana godzin funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Wiejskiej 7 w Ustce (teren ZGK).
PSZOK
W przypadku większej ilości odpadów frakcji segregowanych właściciel nieruchomości może je dostarczyć własnym transportem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Wiejskiej 7 (teren ZGK).
Co możemy dostarczyć do PSZOK-a?:
przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, popiół z węgla i koksu z przydomowych źródeł ciepła, odpady zawierające rtęć, odzież i tekstylia, farby, lakiery, żywicę, środki do konserwacji i ochrony drewna oraz opakowania po nich, tusze, farby drukarskie, kleje, rozpuszczalniki, środki czyszczące.
Ponadto do PSZOK właściciele nieruchomości mogą przekazywać w ograniczonej ilości odpady komunalne takie jak:
1) zużyte opony pochodzące z samochodów osobowych – w ilości 4 sztuk na właściciela samochodu na rok;
2) odpady budowlane i rozbiórkowe (pochodzące z samodzielnie prowadzonych drobnych prac remontowych, niewymagających pozwolenia na budowę, zgłoszenia zamiaru budowy lub wykonania robót) – w ilości do 0,5 Mg na nieruchomość na rok.
3) meble i inne odpady wielkogabarytowe – w ilości do 1 Mg na rok.
Odpady w PSZOK-u przyjmowane są bezpłatnie.
Kontakt w sprawach związanych z odpadami:
Wydz. Inwestycji, Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta
Andrzej Kuczun, Małgorzata Kowalko
tel. 59 815-43-56, 59 815 43 86
e-mail: akuczun@um.ustka.pl e-mail: mkowalko@um.ustka.pl
Uchwała w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i sposobu zagospodarowywania tych odpadów.
Uchwała w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Ustka.
Data dodania