
Park kulturowy w Ustce
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęZałożenia i zapisy regulujące funkcjonowanie parku są obecnie tworzone przy współudziale mieszkańców. W dniu 9 kwietnia br. odbyło się otwarte spotkanie w Urzędzie Miasta. Istnieje możliwość składania wniosków do projektu uchwały o utworzeniu parku kulturowego. Można je składać do 27 kwietnia 2018r. Do Urzędu Miasta wpłynęła także petycja mieszkańców w tej sprawie. Planowane jest kolejne spotkanie konsultacyjne, o jego terminie poinformujemy na naszej stronie internetowej.
Raport ze spotkania z mieszkańcami.
Jak złożyć wniosek?
Z dokumentacją związaną z przystąpieniem do prac nad utworzeniem „Usteckiego Parku Kulturowego” można zapoznać się w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3, pok. 301, w godzinach pracy urzędu, tj. w poniedziałek w godzinach 8.00-16.00, oraz od wtorku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Wniosek powinien zawierać imię, nazwisko, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy. Wnioski mogą być wnoszone w formie pisemnej do Urzędu Miasta Ustka, ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3, 76 - 270 Ustka; ustnie do protokołu w pokoju nr 301 Urzędu Miasta Ustka, w godzinach pracy urzędu; za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym na adres e-mail: bom1@um.ustka.pl. Organem właściwym do rozpatrzenia wniosków jest Burmistrz Miasta Ustka.
Celem utworzenia parku kulturowego w Ustce jest:- Zachowanie obiektów historycznych, zabytkowych, będących w Gminnej Ewidencji Zabytków.
- Uzupełnienie i wzbogacenie historycznego układu urbanistycznego nowymi strukturami przestrzennym, o wysokiej jakości.
- Zapewnienie ekspozycji zabytków nieruchomych i historycznych zespołów budowlanych, historycznie ukształtowanych dominant oraz historycznej sylwety miasta.
- Ograniczenie niekorzystnego wpływu nośników reklamowych w postaci tablic, napisów, ogłoszeń i innych znaków na przestrzeń publiczną parku kulturowego.
- Podniesienie jakości małej architektury, dbałość o detal architektoniczny oraz materiały wykończeniowe dla nowych obiektów adekwatne do tych, które znajdują się na terenie Starej Osady Rybackiej.
- Aplikowanie o środki zewnętrzne, w tym na potrzeby realizacji projektu Rewitalizacji Starej Osady Rybackiej.
OBWIESZCZENIE Rady Miasta Ustka o podjęciu prac nad utworzeniem Usteckiego Parku Kulturowego.
Park tworzony jest w celu ochrony najstarszego obszaru Ustki, który już dziś jest rozpoznawalną marką naszego miasta. Stwarza to możliwość wprowadzenia szerokiego wachlarza zasad. Wpis Osady Rybackiej do rejestru zabytków określa nam jedynie, co uznaje się za zabytek, ale nie wskazuje form jego ochrony. Taką możliwość daje utworzenie parku kulturowego, dla którego opracowany będzie plan ochrony, sporządzony przez Burmistrza.
Prezentacja dot. parku kulturowego.

- Uchwała określa nazwę parku kulturowego, jego granice, sposób ochrony, a także zakazy i ograniczenia, o których mowa w art. 17 ust. 1.
- Burmistrz miasta, w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, sporządza plan ochrony parku kulturowego, który wymaga zatwierdzenia przez radę miasta.
- W celu realizacji zadań związanych z ochroną parku kulturowego rada gminy może utworzyć jednostkę organizacyjną do zarządzania parkiem.
- Park kulturowy przekraczający granice gminy może być utworzony i zarządzany na podstawie zgodnych uchwał rad gmin (związku gmin), na terenie których ten park ma być utworzony.
- Dla obszarów, na których utworzono park kulturowy, sporządza się obowiązkowo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Informacja: Małgorzata Bugajewska, Naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej.
Data dodania