II Słupski Kongres Kobiet
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęW sobotę, 12 marca br., w usteckim Kinie Delfin odbył się w II Słupski Kongres Kobiet pod hasłem „Miejsce Kobiet”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Anna Komorowska. Kongres rozpoczął taniec One Bilion Rising, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem, jakim jest przemoc wobec kobiet. Z wykładem inauguracyjnym „Niewolnice miłości” wystąpiła prof. Ewa Graczyk, dotyczył on społecznego kreowania powinności żon, matek, babć i córek.
Potencjał kobiet - nieoceniony kapitał regionu, Kultura jest Kobietą, Alimenty to nie prezenty i Bukiet Feministów to panele tematyczne, podczas których podjęto dyskusję związaną z rolą i potencjałem kobiet w dziedzinie kultury, sztuki, gospodarki oraz problemów dnia codziennego kobiet. Jednym z tematów, który wybrzmiał mocno na Słupskim Kongresie Kobiet były alimenty i ich skuteczne ściąganie od dłużników. Eksperci – specjaliści w tematyce prawa, sztuki, wykładowcy akademiccy, dziennikarze, przedsiębiorcy, działacze społeczni - omawiali istotne dla kobiet kwestie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Katarzyna Figura, Janusz L.Wiśniewski oraz Marta Frej.
Imprezą towarzyszącą był Park Zdrowia Kobiet z profilaktyką prozdrowotną i mammobusem w roli głównej. Znaczącą uwagę skupiono na tematyce zdrowotnej – i właśnie w ramach tej aktywności przed Kinem Delfin stanął mammobus LUX MED Diagnostyka, w którym wszystkie panie w wieku 40 – 75 lat mogły wykonać bezpłatne badanie piersi. Kobiety nie objęte badaniami profilaktycznymi, finansowanymi przez NFZ, mogły pozyskać skierowanie na mammografię od dyżurujących na miejscu lekarzy. Podczas całej akcji przebadano 77 pań. Dużą rolę w edukacji profilaktycznej odegrały Słupskie Amazonki, które zachęcały kobiety do regularnego samobadania oraz badań mammograficznych.
Kobiety miały również możliwość zbadania ciśnienia tętniczego, badania poziomu glukozy i skorzystania z porad w zakresie zdrowego odżywiania. Na miejscu obecni byli eksperci w temacie alergii i nadwrażliwości pokarmowej, którzy udzielali szczegółowych informacji.
Oprócz typowo zdrowotnych stanowisk, do dyspozycji pań przygotowano także atrakcje związane z urodą – dot. profesjonalnego makijażu oraz zabiegów na twarz i dłonie.
Była również poruszająca wystawa fotografii kobiet po mastektomii Izy Moczarnej Pasiek – „Kalendarz Amazonek” oraz wystawa memów Marty Frej w kawiarni Kina Delfin.
Nie mogło również zabraknąć Biblioteki „Krytyki Politycznej” z Gdańska i autorskich spotkań z Martą Abramowicz, autorką powieści „ Zakonnice odchodzą po cichu”, a także Martą Frej jako współautorką książki „Memy i Grafy”.
Wydarzeniem artystycznym kończącym II Słupski Kongres Kobiet był monodram ” Jasiek”, w wykonaniu Małgorzaty Sokołowskiej z Teatru Rondo w Słupsku, scenariusz i reżyseria Wiesław Dawidczyk.
Wielu gości Festiwalu miało okazję zwiedzić Ustkę - miasto zrobiło na nich duże wrażenie, zapowiadali, że na pewno tu powrócą.
Informacja: Stowarzyszenie Kobiecy Słupsk
Data dodania