Akcja edukacyjna „20 stopni”
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęDrodzy mieszkanki i mieszkańcy! Rusza kolejna - trzecia edycja akcji edukacyjnej „20 Stopni” w ramach której Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zachęca mieszkańców naszego kraju do niemarnowania ciepła systemowego.
Nikogo nie namawiamy do marznięcia. Gdy potrzebujemy ciepła, korzystajmy z niego, ale starajmy się nie przekraczać poziomu 20 stopni. A gdy ciepła nie używamy i wychodzimy z mieszkania, ograniczajmy poziom ogrzewania. Ten dobry nawyk pomoże nam wszystkim zapanować m.in. nad zużyciem zasobów potrzebnych do produkcji ciepła.
Czy wiesz że:
1. Jak przekonują alergolodzy najwłaściwsza temperatura w mieszkaniu powinna wynosić 20 stopni w dzień i 18 w nocy. Wyższa temperatura jest niezdrowa- obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych- powodując obrzęk śluzówki utrudniający oddychanie!
2. Obniżenie średniej temperatury o 1 stopień to od 5 do 8 proc. Mniejsze zużycie ciepła obniża rachunki za ogrzewanie!
3. Z ciepła systemowego korzysta 15 mln Polaków, jeśli we wszystkich lokalach mieszkalnych ogrzewanych tym sposobem obniżymy temperaturę o jeden stopień - do 21 stopni – w ciągu roku zużyjemy o 450 tys. ton węgla mniej a emisja dwutlenku węgla spadnie o około 1 mln ton! Jeśli obniżymy do 20 stopni emisja dwutlenku węgla spadnie o 2 mln ton (wyliczenia Politechniki Wrocławskiej)!
4. Do pochłonięcia 2 mln ton dwutlenku węgla potrzebujemy 30 mln drzew!
Jeśli chcesz wspomóc akcje i zmienić swoje nawyki zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową www.20stopni.pl na której każdy może zaznajomić się z prostymi sposobami, jak nie marnować ciepła i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Nie marnuj ciepła - racjonalizuj jego zużycie, mając wpływ zarówno na swój portfel jak i klimat naszej planety.
Organizator kampanii
Organizatorem kampanii „20 stopni” jest Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. Działania realizowane są przy współpracy z ekspertami Politechniki Warszawskiej oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
www.igcp.pl
Data dodania