Oszczędzamy!
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęWysokie ceny energii wymuszają wprowadzanie oszczędności. Jak przygotowuje się do tego Ustka? Obecnie trwa ograniczanie oświetlenia ulicznego, ale to tylko jedno z naszych działań.
Wszystkie miejskie jednostki otrzymały zalecenie przygotowania planu konkretnych przedsięwzięć służących oszczędzaniu energii w użytkowanych siedzibach. Jeśli chodzi o oświetlenie uliczne planujemy je zmniejszyć o ok. 40 %, w zależności od konkretnej lokalizacji. Drogi publiczne oraz miejsca częściej uczęszczane będą oświetlone w większym zakresie, ale trakty na uboczach, rzadko odwiedzane po zmroku, nie wymagają tak dużej ilości świecących lamp – tam zredukujemy oświetlenie nawet o ponad połowę. Warto podkreślić, że przeprowadzona w Ustce modernizacja oświetlenia ulicznego – polegająca m.in. na wymianie lamp na ledowe – przyniosła naszemu budżetowi oszczędności rzędu ok. 50%.
Jeśli chodzi o bieżącą sytuację burmistrz Jacek Maniszewski podjął też decyzję o ograniczeniu ilości iluminacji świątecznych. Duże elementy tj. choinki, renifery, sanie zostaną umieszczone w parkach i na skwerach. Nie planujemy natomiast instalowania ozdób na lampach ulicznych, ograniczona zostanie także liczba oświetlonych drzew. Ponadto iluminacją będziemy cieszyć się krócej, od pierwszych dni grudnia do ok. 6 stycznia. W tym roku nie odbędzie się też impreza sylwestrowa oraz konkurs na najpiękniej przystrojone świątecznie balkony i posesje. Aby w mieście zapanowała świąteczna atmosfera zaprosimy najmłodszych mieszkańców na Mikołajki, a przez dwa weekendy grudnia na Plac Dąbrowskiego zawita Kiermasz Uliczny.
Ustka prowadzi przede wszystkim długofalowe działania, które służyć mają podniesieniu efektywności energetycznej w przestrzeniach i budynkach publicznych. Z już zrealizowanych przedsięwzięć, poza wspomnianą już modernizacją oświetlenia ulicznego, można wymienić termomodernizację budynków Żłobka Miejskiego i Szkoły Podstawowej nr 3. Obecnie zlecamy przeprowadzenie audytów energetycznych w 7 obiektach: Urzędzie Miasta Ustka, Szkołach Podstawowych nr 1 i 2, miejskich przedszkolach nr 2 i 3, Hali sportowej Jantar, budynku przy ul. Grunwaldzkiej 39. Dzięki audytom pozyskamy niezbędne informacje o koniecznych działaniach inwestycyjnych w celu zmniejszenia zużycia energii ww. budynków oraz o efektach tych działań. Dodatkowo planujemy także instalację inteligentnych systemów zarządzania energią wraz z ewentualnym montażem paneli fotowoltaicznych.
Ustka, jako laureat ministerialnego konkursu „Miasto z klimatem” (w kategorii, „Jakość powietrza”) korzysta z oferowanego wsparcia. Nasi przedstawiciele uczestniczą w spotkaniach z ekspertami, a w tej chwili wdrażać będziemy usługę „Smart OZE”. Dzięki temu mamy możliwość bezinwazyjnego opomiarowania ok. 20 wskazanych punktów poboru energii elektrycznej i zobrazowania otrzymanych wyników wraz z rekomendacjami dotyczącymi optymalizacji kosztów. Dane będą pozyskiwane w budynkach będących własnością miasta poprzez narzędzie udostępnione przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych - system Chronos. Analizie poddane zostaną obiekty miejskich szkół podstawowych (wraz z salami gimnastycznymi), miejskich przedszkoli, żłobka, Urzędu Miasta, Straży Miejskiej, Domu Kultury, Ośrodka Sportu i Rozwoju (dwa) oraz dworca autobusowego i kolejowego.
W tych działaniach liczy się każda inicjatywa, więc przy okazji zapraszamy mieszkańców Ustki do udziału w rozpoczynającej się wkrótce kolejnej edycji programu „Zielona Ustka”. Dzięki temu można przeprowadzić działania edukacyjne dotyczące miejskiej zieleni lub zaproponować przebudowę, budowę czy uporządkowanie zielonych miejsc w Ustce. Zapraszamy!
Data dodania