Dbamy o nasze środowisko
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęZarząd Województwa Pomorskiego zawarł umowy na dofinansowanie projektu związanego z ochroną różnorodności biologicznej wybrzeża Bałtyku oraz z gospodarką odpadami, w ramach której surowce i produkty pozostaną w obiegu tak długo, jak jest to możliwe. Udział w tych projektach ma też Miasto Ustka oraz Zakład Gospodarki Komunalnej.
Umowa zawarta została z przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Uniwersytetem Gdańskim.
Województwo Pomorskie (lider projektu) uzyskało na realizację strategicznego projektu pn. „Wdrożenie Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Pomorskiego z uwzględnieniem hierarchii postępowania z odpadami komunalnymi oraz zasad gospodarki o obiegu zamkniętym” ponad 13 mln euro z Programu LIFE. Współbeneficjentami projektu są: Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku, Uniwersytet Gdański, Miasto Gdańsk, Pomorska Organizacja Turystyczna w Gdańsku, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste oraz 24 inne gminy Pomorza w tym Miasto Ustka oraz dwie spółki komunalne, w tym ustecki ZGK.
Realizacja projektu ma zapewnić efektywne wdrożenie zapisów planu gospodarki odpadami w województwie pomorskim. Będzie to możliwe m.in. dzięki poprawie infrastruktury do przetwarzania odpadów, koordynacji tego procesu, zwiększaniu kompetencji i wiedzy odpowiedzialnych za proces osób i instytucji. Działania te wpłyną na poprawę efektywności selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu, a także podnoszenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców i turystów. W ramach zadania identyfikowane będą bariery i potrzeby dla gospodarki o obiegu zamkniętym oraz opracowywane rozwiązania aktualnych problemów tym zakresie, wspierające samorządy i przedsiębiorców. Z perspektywy regionu ważne jest wdrożenie odpowiedniego modelu gospodarowania zużytymi sieciami rybackimi oraz gospodarka odpadami w sezonie turystycznym.
Wdrożenie Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Pomorskiego (PGOWP) z uwzględnieniem hierarchii postępowania z odpadami komunalnymi oraz zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) o wartości ponad 94 ml zł jest planowane od kwietnia 2025 r. do końca marca 2035 r.
Nasze miasto uczestniczy w zadaniu Living Lab w zakresie współorganizacji działań z zakresu m.in. ochrony bioróżnorodności ekosystemu Morza Bałtyckiego. Będą one polegać m.in. na przygotowaniu spotkań informacyjnych z mieszkańcami w tym rybakami; współorganizacji akcji ekologicznych związanych z ochroną bioróżnorodności ekosytemu Morza Bałtyckiego oraz pełnieniu funkcji łącznika pomiędzy Liderem projektu a ZGK, który będzie realizował zadania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Przy Zakładzie powstanie punkt napraw i ponownego użycia rzeczy używanych, a nie zużytych.
Dofinansowanie na zadania realizowane w Ustce wynosi 320 052,72 zł (95% wartości zadania)
ULOTKA INFORMACYJNA
Data dodania