Sprawdź wyniki badań ankietowych
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęOgólnym celem badania była diagnoza społecznych aspektów funkcjonowania mieszkańców Przewłoki, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z miastem Ustka. W Przewłoce mieszkają 804 osoby pełnoletnie. Ankiety przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 120 osób - 61 z kobietami, a 59 z mężczyznami.
Wyniki i wnioski
43,3% mieszkańców Przewłoki biorących udział w badaniu ankietowym wyraziło poparcie dla przyłączenia Przewłoki do Ustki, 38,3% wyraziło sprzeciw wobec takiego rozwiązania. Potwierdza to dotychczasowe obserwacje (złożone wnioski, przebieg spotkania w UM Ustka, wypowiedzi w mediach), że zdania są podzielone mniej więcej po połowie. 18,3% respondentów udzieliło odpowiedzi „jest mi to obojętne”.
W opracowaniu czytamy: „Zwolennicy przyłączenia Przewłoki do miasta Ustka liczą, że zmiana taka pociągnie za sobą zwiększenie dostępu do usług publicznych, zwłaszcza edukacji i służby zdrowia, doprowadzi do zwiększenia turystyki, inwestycji, rozwoju infrastruktury miejskiej, ułatwi dostęp do urzędów oraz przyniesie podniesienie jakości, a także polepszy poziom bezpieczeństwa w miejscowości. Przeciwnicy wskazują przede wszystkim na związany z tym wzrost podatków, są przekonani, że Ustka jest źle zarządzana i zadłużona, obawiają się wzrostu biurokracji, wzrostu hałasu, konfliktów pomiędzy mieszkańcami, wzrostu zanieczyszczeń, utraty autonomii i tożsamości i pomijania przez władze ich interesów i lekceważenia potrzeb.”
Ponadto badanie pokazuje, że w większości – indywidualnie - mieszkańcy są zadowoleni z miejsca swojego zamieszkania i przywiązani do niego. Jednakże, aż 70% mieszkańców Przewłoki biorących udział w badaniu ankietowym, pracuje w Mieście Ustka. Co istotne Miasto jest dla nich także podstawowym miejscem zaspokajania potrzeb konsumpcyjnych, edukacyjnych, zdrowotnych i związanych z kultywowaniem więzi rodzinnych.
65,7% mieszkańców Przewłoki biorących udział w badaniu ankietowym deklaruje uczęszczanie dzieci do przedszkola lub szkoły w Mieście Ustka. Istotny odsetek korzysta też z zajęć pozaszkolnych organizowanych w Ustce.
Opracowanie jest zapewne interesującą bazą wiedzy na temat mieszkańców Przewłoki w badanym zakresie. Wykazuje silne więzi społeczne – zniesienie granicy pomiędzy naszymi miejscowościami mogłoby zatem ułatwić codzienne funkcjonowanie i korzystanie z oferty publicznej Miasta.
Zachęcamy do lektury: RAPORT Z BADAŃ
Data dodania