Nie olewaj, zlewaj!
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęOlejomaty znajdziemy:
• PSZOK
• Darłowska 10A
• Grunwaldzka 51
Uroczyste otwarcie wraz z prezentacją jak korzystać z urządzeń odbyło się na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych we wtorek 3 grudnia br. Oprócz przedstawicieli ZGK oraz EMKI wzięli w nim udział burmistrz Jacek Maniszewski oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Dlaczego to jest ważne?
Wylewanie zużytego oleju i tłuszczy roślinnych (UCO) do kanalizacji stanowi dość powszechne zjawisko w wielu gospodarstwach domowych. Tymczasem mało kto ma świadomość tego, jak negatywne skutki dla środowiska i kanalizacji może mieć takie działanie. UCO stanowi produkt uboczny, powstały podczas gotowania i smażenia – jest to szkodliwy dla otoczenia odpad, a nieodpowiednie postępowanie z nim stanowi zagrożenie dla wód powierzchniowych, gleby, wody pitnej oraz infrastruktury kanalizacyjnej.
Czym jest Olejomat?
Zasilany za pomocą gniazda 230 V lub paneli fotowoltaicznych, jest w stanie przyjąć około 150 specjalnie przygotowanych, pełnych butelek na zużyty olej spożywczy. Użytkownicy Olejomatu mogą pobrać z urządzenia puste butelki, by napełniać je w domu zużytym olejem spożywczym. Urządzenie jest ponadto wyposażone w skaner kodów QR na zewnątrz maszyny, służący do komunikacji z aplikacją na telefon oraz drugi skaner kodów QR, umieszczony wewnątrz maszyny, gotowy do skanowania kodów na nakrętce dedykowanej do systemu butelki.
Jak skorzystać z Olejomatu?
Wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację Olejomaty i założyć w niej konto. Po otwarciu aplikacji użytkownik za pierwszym razem wybiera opcję „Pobierz butelkę”, a następnie skanuje w Olejomacie kod QR, który wyświetli się na ekranie telefonu i potwierdza odbiór butelki. Od tej pory rozpoczyna zbiórkę UCO w oparciu o znajdującą się w aplikacji instrukcję prawidłowej segregacji i przechowywania zużytego oleju. Po napełnieniu butelki wystarczy ponownie przyjść z nią do Olejomatu, a następnie – upewniając się, że jest dobrze zakręcona – umieścić ją wewnątrz urządzenia. Butelka otrzymuje w aplikacji status „Weryfikacja” – sprawdzimy jej zawartość i zweryfikujemy jakość oddawanego oleju. Po procesie weryfikacji w aplikacji użytkownika pojawią się punkty przysługujące za oddanie UCO. Równocześnie użytkownik może pobrać kolejną, pustą butelkę lub zrezygnować chwilowo z dalszego zbierania zużytego oleju do recyklingu.
Źródło: ekoemka.com.pl
Data dodania