Przejdź do treści

Ustka

Wyszukiwarka

Szukaj
pl
BIP

Kultura i Sport

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

Rozgrywki tenisowe o Puchar Dwumiasta

W sobotę 25 czerwca na kortach UTT Ustka OSIR Ustka został rozegrany mecz tenisa ziemnego o Puchar Dwumiasta. Był to pierwszy taki mecz w historii od 1945 roku. W rywalizacji wystąpiły dwa zespoły: I - Usteckiego Towarzystwa Tenisowego (gospodarz) w składzie: Wróblewski Kordian, Adam i Tomasz Wszółkowscy, Anna Szałata, Piotr Terefenko, Aleksander Longa; II - Słupskiego Towarzystwa Tenisowego (goście): Marek Zawadzki, Mirosław Byzdra, Paweł Targowski, Eryk Szempliński, Jan Pankiewicz, Weronika Krupko. Wynik bardzo zaciętego spotkania został ustalony w ostatnim meczu, który ostatecznie wyniósł 4-3 dla STT Słupsk. Słupsk wygrał 3 single panów i debla panów. Ustka 1 Singla panów, miksta oraz singla kobiet. Oba kluby uzgodniły, że Turniej o Puchar Dwumiasta odbędzie się w przyszłym roku. Fotorelacja poniżej.                

więcej

Informacja o osiągnięciach sportowych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Miasta Ustka w roku szkolnym 2015/2016

Podsumowanie rozgrywek sportowych w ramach „Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych” w roku szkolnym 2015/2016.   Uprzejmie informuję, że dzieci i młodzież z usteckich szkół uczestniczyła w roku szkolnym 2015/16 w systemie rozgrywek sportowych pn. „Powiatowa Olimpiada Dzieci i Młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych”. Ten sportowy projekt realizowany był w ramach umowy partnerskiej ze Starostwem Powiatowym w Słupsku, Jest mi niezwykle miło poinformować, że w klasyfikacji generalnej gmin, Miasto Ustka zajęło pierwsze miejsce, wyprzedzając tym samym Główczyce, Kępice i Gminę Słupsk. Łącznie usteccy sportowcy zdobyli 334 punkty. Ustczanie wielokrotnie stawali na podium, przodując w takich dyscyplinach jak piłka ręczna, siatkowa, nożna, koszykowa, biegi przełajowe, sztafetowe biegi przełajowe oraz tenis stołowy. Burmistrz Miasta Ustka Jacek Graczyk przyjął tę wiadomość z wielkim zadowoleniem i chciałby bardzo serdecznie pogratulować naszym sportowcom ze Szkół Podstawowych Nr 1 i 2, Gimnazjum i Społecznego Gimnazjum Usteckiego Towarzystwa Oświatowego osiągniętych wyników sportowych życząc im dalszych sukcesów. Burmistrz przekazuje również podziękowania nauczycielom wychowania fizycznego pracujących w szkołach za przygotowanie dzieci do startu w zawodach a dyrektorom szkół za stwarzanie optymalnych warunków i wspaniałego klimatu dla rozwoju kultury fizycznej w środowisku szkolnym. Burmistrz kieruje swoje podziękowania również do Starosty Słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego za dobrą i konstruktywną współpracę przy realizacji tego projektu. Raz jeszcze gratulujemy wszystkim wyróżnionym.   PW

więcej

Sukces ratowników z CSW OPTY

W niedzielę, 15 maja 2016r, zawodnicy z grupy pływackiej Centrum Sportów Wodnych OPTY wzięli udział w zawodach ratowniczych w Słupsku. Zawody odbywały się w ramach Pomorskiej Ligii Ratownictwa Wodnego.  W kategoriach młodzików startowali: Adelia de Lubicz Szeliska, Igor Białek, Wiktor Syldatk i Aleksander Longa. W kategorii juniorów: Adrianna Białek, Magdalena Łazarczyk, Weronika Zając, Piotr Arcimowicz, Wojciech Markowski, Jan Sitnik. W kategorii senior: Andrzej Markowski i Artur Kaszuba. Po sześciu konkurencjach nasi zawodnicy (ratownicy) zajęli: I m-ce drużynowo w kat.junior kobiet 4x25m pod wodą, III m-ce drużynowo w kat. senior mężczyzn 4x25m pod wodą. Indywidualnie nasi zawodnicy przywieźli 6 medali: 1. Adrianna Białek - srebro w konkurencji 100m z przeszkodą. 2. Adrianna Białek - brąz w konkurencji 100m ratowanie kombinowane GP. 3. Magdalena Łazarczyk - srebro w konkurencji 100m ratowanie kombinowane GP. 4. Weronika Zając - brąz w konkurencji 50m ratowanie manekina. 5. Adelia de Lubicz Szeliska - brąz w konkurencji 100m ratowanie kombinowane GP. 6. Artur Kaszuba - brąz w konkurencji ratowanie kombinowane GP. Zawodnicy trenują pod fachową opieką trenera Jarosława Domałążka. Gratulacje!

więcej

Rodzinny turniej Szczypiorniaka

W dniu 11.05.2016r. Zarząd SSPR " Szczypiorniak Ustka" zorganizował kolejny rodzinny turniej sprawności fizycznej. W turnieju wzięło ok 80 osób.. Na zakończenie dzieci otrzymały w formie nagrody koszulki z logo klubu oraz słodycze i napoje... Zawodniczki z rocznika 2004/2005, które od miesiąca września przystąpią do rozgrywek wojewódzkich  otrzymały  stroje sportowe klubu z rąk Pani prezes Bożeny Anny KRZYWKOWSKIEJ.

więcej

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Ustce

W sobotę, 30 kwietnia, na bazie Centrum Sportów Wodnych OPTY symbolicznie otwarty został sezon żeglarski w Ustce. Goście uroczystości, Burmistrz Jacek Graczyk i Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Koski, mówili podczas otwarcia, że Miasto chce i będzie wspierać żeglarzy i klub. Z kolei członkowie grupy pływackiej usłyszeli zapewnienie, że są potrzebni do zabezpieczania plaż w Ustce. Niespodziankę sprawił Klubowi Adam Jakubiak od którego OPTY dostało w prezencie model sterowanego radiem jachtu - jako zachętę do organizowania regat modeli. W uroczystości wzięli udział również: Prezes Zarządu Portu Morskiego Maciej Karaś, dyrektor SP nr1 Bogumiła Lenard, radny Wiesław Banasiak, Kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej Stanisław Klimek. Jednak najważniejsi uczestnicy otwarcia to oczywiście zawodnicy OPTY z obu sekcji: żeglarskiej i pływackiej, wraz z trenerami. Tłumnie stawili się też Rodzice. Po uroczystym wciągnięciu bandery na maszt przez Martynkę (jedyna dziewczynka w sekcji żeglarskiej) i wybiciu czterech szklanek przez kapitana sportowego klubu Eugeniusza Gintera żeglarze, wspierani przez ratowników z sekcji pływackiej, rozpoczęli trening na wodzie. Zarząd Klubu serdecznie dziękuje Zarządowi Portu Morskiego w Ustce oraz Rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości. Fotografie: Maja Gościniak.

więcej

Matematyczne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej

Jak można ciekawie zorganizować zajęcia pozalekcyjne w szkole? Mamy przykład naprawdę ciekawej propozycji. 29 października zeszłego roku w Szkole Podstawowej Nr 9 w Słupsku odbyły się warsztaty pn. „Matematyczne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej” zorganizowane przez ODN w Słupsku. Zajęcia, przeznaczone były dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych oraz nauczycieli matematyki i przyrody na tym poziomie edukacyjnym, przygotował i przeprowadził kmdr ppor. dr Dariusz Kloskowski . Uczestnicy spotkania poznali morskie jednostki miary, właściwości mapy morskiej, nauczyli się określać na niej położenie geograficzne oraz wyznaczać kurs według podanych współrzędnych przy pomocy trójkątów nawigacyjnych. W warsztatach udział wzięło 39 uczestników z podstawówek ze Słupska, Ustki, Kobylnicy, Kłodawy . Zajęcia miały na celu, poprzez zabawy na mapie morskie, ukazać znaczenie i przydatność matematyki w życiu, co doskonale wpisało się w ideę Roku Matematyki na Pomorzu. Były też ciekawą i oryginalną formą edukacji morskiej. Wszyscy uczestnicy warsztatów pracowali z wielkim zaangażowaniem, wykonując kolejne zadania matematyczno-nawigacyjne. Zdjęcie do pobrania Zdjęcie do pobrania Zdjęcie do pobrania Zdjęcie do pobrania Zdjęcie do pobrania Zdjęcie do pobrania

więcej

Srebrny medal dla ustczan

Wielki sukces odnieśli piłkarze z MKS Jantar Ustka z rocznika 2000. Piłkarze trenerów Piotra Piszko oraz Zbigniewa Margola zdobyli srebrne medale podczas Mistrzostw Polski w Futsalu, które rozegrano w Pniewach. Ustczanie ulegli dopiero w finale, drużynie BSF Bochnia 4:7.

więcej

USTA SŁUPSKA

USTA SŁUPSKA Projekt filmowy BGSW.  Zapraszamy do udziału mieszkańców Słupska i Ustki.  Informacji na temat udziału w projekcie udziela Krzysztof Tomasik: 515 089 686 k.tomasik@bgsw.pl

więcej

WARSZTATY RODZINNE

WARSZTATY RODZINNE Każda trzecia sobota miesiąca, godz. 11.00 - 13.00 Najbliższe spotkanie 20 lutego 2016 Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego 1a Zapisy: 515 089 986 lub m.rozanska@bgsw.pl Warsztaty są nieodpłatne.

więcej

WYSTAWA ZBIOROWA ARTYSTÓW Z EGIPTU "SHIFTING BORDERS" / "MIGRUJĄCE GRANICE"

WYSTAWA ZBIOROWA ARTYSTÓW Z EGIPTU "SHIFTING BORDERS" / "MIGRUJĄCE GRANICE" WERNISAŻ 8 lutego 2016, godz. 17.00 Centrum Aktywności Twórczej, ul. Zaruskiego 1a, Ustka czynne codziennie, 10.00 - 18.00 wystawa potrwa do 15 lutego 2016 wstęp wolnySpotkaliśmy się po raz pierwszy w lutym 2015 r., podczas projektu organizowanego przez Bibliotheca Alexandrina, w którym ponad 100 artystów egipskich wzięło udział w miesięcznej podróży brzegami Nilu, aby zrealizować nowe prace. Projekt ten, zatytułowany „North and South [Północ i Południe]” związał nas ze sobą w dwunastoosobową grupę artystyczną, pomimo różnic wieku, doświadczenia i pochodzenia. Otworzył on w nas wymiary samo- i wzajemnego poznania, a dzięki spędzonym razem miesiącom, wizytom terenowym, pokazom dyskusjom i wspólnym burzom mózgów, pozwolił na badanie granic w nas samych i pomiędzy nami, jako osobnymi jednostkami. Stąd zrodziła się idea „Migrujących granic” jako wspólnie interesującego nas zagadnienia: jak jako indywidualni artyści i jako grupa potrafimy działać, konstruując i dekonstruując to, co jest pomiędzy nami. Od tamtego czasu jesteśmy w stalym kontakcie ze sobą. Pragniemy ponownie spotkać się i wspólnie, tym razem w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej badać, jak granice geograficzne i polityczne wpływają na pojęcia dotyczące naszej egzystencji, jakie wartości definiują tożsamość, jak negocjować te wartości w stanie konfliktu oraz eksplorować wyobrażeniowe możliwości migrujących granic, strefy pośredniej (płynnej przestrzeni istniejącej pomiędzy), gdzie wpływy mieszają się, a różnorodne tradycje kulturowe współistnieją, co zdaje się usuwać ich odmienność. Czy jesteśmy gotowi na zmianę? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć 12-częściową eksperymentalną pracą grupową pod tytułem „Migrujące granice”. Koordynatorem projektu jest Ahmed Helmy.

więcej

Noworoczny Turniej Halowej Piłki Nożnej U-16-19

 W dniu 23.01.2016 r. w Hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych odbył się Noworoczny Turniej Halowej Piłki Nożnej U-16-19. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ustce. W turnieju uczestniczyło 10 drużyn, tj. 96 uczestników. Grano systemem każdy z każdym w dwóch grupach, następnie rozegrano mecze o miejsca. Razem odbyły się 25 mecze w których strzelono 66 bramek Trzy pierwsze miejsca zajęły drużyny : 1. Rainbow Team 2. FC San Marino 3. Wyrewolwerowani Rewolwerowcy   Najlepszym strzelcem bramek został Czubak Karol, strzelił 8 bramek Najlepszym bramkarzem został Klaudiusz Prądzyński   Puchary, medale i statuetki wręczali : Burmistrz Miasta Ustka Pan Jacek Graczyk Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce Pan Stanisław Podlewski Radny Miasta Ustka Pan Wiesław Banasiak   Mecze skutecznie wspomagali licznie przybyli kibice. zdjęcie 1 zdjęcie 2

więcej

Dom Kultury zaprasza do tworzenia wspólnej kulturalnej przestrzeni.

KULTURA - TWOJA PRZESTRZEŃ      Od wielu lat pracujemy z Wami i dla Was, tworząc wspólną kulturalną przestrzeń. Wiemy, że w naszej lokalnej społeczności jest jeszcze wiele nieodkrytych talentów i pasjonatów, którzy nie mieli okazji, bądź śmiałości nawiązać z nami współpracy. Warto to zmienić!      Nasz Dom Kultury jest otwarty na ustczan: animatorów, pasjonatów, aktywistów, kreatorów, grupy nieformalne, instytucje i organizacje pozarządowe. Otwarty na Wasze pomysły, inicjatywy, działania kulturalne, społeczno-kulturalne i edukacyjne – na realizację Waszych potrzeb, pasji, talentów i kreacji osobistych.   Zapraszamy – udostępniamy przestrzeń na Wasze pomysły i działania. Dysponujemy następującymi pomieszczeniami: 1.   Dom Kultury       - sala wielofunkcyjna z pianinem,       - sala widowiskowa z fortepianem. 2.   Bałtyckie Centrum Kultury: - sala wystawowa, - sala audiowizualna (rzutnik, ekran, max. do 30 osób),       - sala kameralna z pianinem.  Dodatkowo oferujemy wparcie merytoryczne, techniczne i informacyjne, jak również nasze doświadczenie, którym chcemy się dzielić. Czekamy na Was!   Zasady naszej współpracy 1.   Pomysły na działania prosimy zgłaszać codziennie drogą mailową na adres: dk.ustka@wp.pl lub osobiście u Dyrektora DK w każdy poniedziałek       w godz. 10.00-16.00 . 2.   Pomysły prosimy zgłaszać nie później niż 3 tygodnie przed planowanym terminem realizacji działania. 3.   Regulamin korzystania z pomieszczeń Domu Kultury i Bałtyckiego Centrum Kultury.  

więcej

Zapowiedzi BGSW. Nowe wystawy, warsztaty

ZAPOWIEDZI WYSTAW               DOMINIK RITSZEL "KLINCZ" WERNISAŻ: 14 stycznia 2016 godz. 17.00 Baszta Czarownic, ul. F. Nullo 8  w Słupsku wystawa potrwa do 3 kwietnia 2016 wstęp wolny       Narracja filmów Dominika Ritszela budowana jest obrazem. Kamera artysty rejestruje, obserwuje, czasem podgląda zastane i zaaranżowane sytuacje. Portrety psychologiczne grup i jednostek są często usytuowane w anonimowych przestrzeniach wypełnionych niepokojąca ciszą. Wiele realizacji Ritszela tematyzuje i problematyzuje relację zachodzącą pomiędzy sportem i dyscypliną. „Przeciętny człowiek, chodzący codziennie do pracy raczej niechętnie poddaję się kolejnym działaniom dyscyplinującym jego tryb życia, wręcz przeciwnie. Sport opiera się na wypreparowanej wizji rzeczywistości, w której zawodnicy mierzą się ze sobą na równych szansach w pojedynku, w którym zasady są jasno określone. Na wynik ma również wpływ sędzia, którego decyzje są nieodwołalne. Wygrana i przegrana nie pozostawiają żadnych niedomówień. Chcielibyśmy, aby rzeczywistość, którą doświadczamy na co dzień była tak samo zrozumiała i klarowana, jak ta którą moglibyśmy oglądać z z trybun lub przed telewizorem. Sport buduje silne poczucie kontroli nad swoimi emocjami, stresem, ciałem, wizerunkiem. Stąd, często zaleca go się osobom cierpiącym na różnego rodzaju depresje. Nie mniej jednak sport pozostaje widowiskiem, w którym liczą się przede wszystkim oczekiwania widzów. Widownia jest nieodłącznym elementem sportu, dlatego zdecydowałem się zestawić ze sobą te dwa światy – sterylną rzeczywistość zawodników kontra spragniona wrażeń widownia. (…) Narastające niebezpieczeństwo w swoich filmach określiłbym rodzajem bezpiecznej katastrofy, która nikogo ostatecznie nie krzywdzi. W moim odczuciu, napięcie, które odczuwa bohater lub bohaterzy to zawsze w większym stopniu pewne imitacje. Wielu ludzi wyobraża sobie własną śmierć. Niektórzy chcą zwrócić tym wydarzeniem uwagę osób, które w rzeczywistości ją ignorują lub nie doceniają lub chcą zobaczyć się w lepszym świetle, inni nie mogą się powstrzymać przed tego typ wizjami, z powodu faktycznej fobii przed utratą życia. To pewien rodzaj dramaturgii filmowej, w której człowiek lubi siebie oglądać”.                                                                                                                        (Dominik Ritszel) Dominik Ritszel – urodzony w 1988 w Rybniku. Studiował na Wydziale Grafiki w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskie, filia w Cieszynie. W 2008-2013 studiował na ASP w Katowicach na kierunku Grafika Warsztatowa W 2009 roku przebywał na wymianie studenckiej na ASP w Poznaniu. Dyplom obronił z wyróżnieniem w pracowni Interpretacji Literatury prof. Grzegorza Hańderka. Jego prace były pokazywane m.in. w ramach międzynarodowych festiwali przeglądu video jak Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo, Paryż), Ingràvid Festival, Proyector (Hiszpania), Video Art Review THE 02 oraz In out Festiva (Gdańsk). Brał udział w wystawach grupowych, m.in. Uporczywa niemożność koncentracji w Pardze (2015), Co ukryte – Aktualna sztuka ze Śląska w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2015), Sekcji Show Off w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (2013), Curators network w MOCAK w Krakowie (2012), w galerii Miejsce Projektów Zachęty Czekając na lepsze czasy (2015) i wystawie zbiorowej prezentującej prace młodych artystów ze Śląska Mleczne Zęby w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Indywidualnie wystawiał w Galerii CSW Kronika w Bytomiu, Muzeum Śląskim w Katowicach, Galerii Szarej w Cieszynie oraz Bank Pekao Project Room. Został wybrany do finałowej trójki konkursu Talenty Trójki 2013 w kategorii Sztuki wizualne, był finalistą Nagrody Fundacji Grey House. Stypendysta Młodej Polski w 2014 roku. W kwietniu – maju 2014 przebywał na rezydencji A.I.R. Laboratory CSW Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Otrzymał wyróżnienie za wideo Pogłos pokazane w ramach 8 edycji Biennale Sztuki Młodych – Rybie Oko. Zdobywca głównej nagrody Young European Artist Trieste Contemporanea Award 2015.                       JUSTYNA ORŁOWSKA "PRZEWARTOŚCIOWANIE" WERNISAŻ: 14 stycznia 2016 godz. 18.00 Galeria Kameralna, ul. Partyzantów 31a  w Słupsku wystawa potrwa do 1 kwietnia 2016 wstęp wolny       Wystawa „Przewartościowanie” jest pierwszą prezentacją prac artystki po ponad roku od pokazu na wystawie „Postrzyżyny”, zamykającej jej etap edukacyjny w Gdańsku. Od tego czasu w twórczości i podejściu Justyny Orłowskiej nastąpiło „przewartościowanie” i „zmiana w ocenie czegoś”. Artystka w komentarzu do projektu pisze – „Tytuł wystawy odnosi się do wartości, którymi kierujemy się w życiu i dzięki którym dokonujemy własnych wyborów. Jest to typ postępowania pozwalający nam ocenić co jest dobre, a co niewłaściwe. Wartości także określają to, co jest piękne i brzydkie, a nawet to, co jest prawdziwe, a co jest fałszywe. Dana wartość uznaje bowiem swoje przeciwieństwo. Oznacza to, że sami dokonując wyborów ustalamy wartości. Nie ma wartości raz ustalonych. Sami, dokonując selekcji, okazujemy się twórcami wartości – tworząc „nowe” często łamiemy stare wartości. Takim sposobem dokonujemy przewartościowania wartości. Życie człowieka jest bowiem realizacją pewnych wartości. W zależności od sytuacji zmieniają się nasze priorytety i wybieramy określoną wartość. Chodzi o to, aby zrozumieć, że sami decydujemy o tym, co jest dla nas wartościowe, a co nie jest. Nikt za nas tego nie zrobi, chociaż często wolimy, aby ktoś za nas podejmował decyzję. Biorąc odpowiedzialność za własne decyzje, godząc się z tym, że sami sobie rozkazujemy, że sami dla siebie jesteśmy przywódcami, dowiadujemy się, że nasze postrzeganie świata jest zależne od wartości, jakie sobie tworzymy. Wtedy okazuje się, że interpretacja rzeczywistości jest sztuką tworzenia nowych wartości. Stając się sobą zaczynamy interpretować rzeczywistość po swojemu, tworząc nowe pojęcia i sposoby życia. Życie zgodne z samym sobą nie należy do zadań łatwych. Wymaga od człowieka siły pozwalającej człowiekowi nie poddawać się wpływowi większości, która zawsze wybiera stare wartości. Trudno też w przewartościowaniu wartości usłyszeć coś innego oprócz wezwania do poszukiwania własnych, oryginalnych wartości. Bycie twórcą oznacza bowiem bycie sobą. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace zrealizowane we wcześniejszych latach, pokazujących każdy kolejny etap w mojej twórczości, gdyż każda praca wynika z poprzedniej. Będzie tu ukazana droga, którą kieruję się w tym procesie. Na wystawie zostaną zaprezentowane „szkice” jako elementy nowego projektu Zambrów, miasto kobiet, którym artystka zajmuje się w chwili obecnej. Justyna Orłowska – ur. w 1988 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; Kierunek: Intermedia. Praca dyplomowa zrealizowana w pracowni transdyscyplinarnej prof. Grzegorza Klamana, aneks w Pracowni Podst. Grafiki Projektowej dr hab. Zygmunta Okrassy.Ważniejsze wystawy: 2015 – Postrzyżyny, Pierwszy Konkurs Dyplomów Sztuki Mediów w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO, Wrocław 2015 – Oczyszczenie, Wystawa „Absolwent”, IS Wyspa, Gdańsk 2015 – Postrzyżyny, Wystawa „O Włos!”, CK Zamek, Poznań 2014- performance Remix IX, Biennale Inn w ramach 4 Mediations Biennale, Poznań 2014 – Postrzyżyny, Ogólnopolska wystawa Najlepszych Dyplomów ASP, Gdańsk 2014 – Performance Remix VII, Międzynarodowy Festiwal Digitalia 14, Szczecin 2013 – Zmiana, performance Oczyszczenie, Medianacje 2013, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk.           EDUKACJA               WYKŁAD Z CYKLU STRATEGIE SZTUKI "AUTOPORTRET I AUTOBIOGRAFIA JAKO ALEGORIA LUSTRA" 13 stycznia 2016. godz. 17.00 Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego 1a wstęp wolny Prowadzenie: dr Roman Lewandowski       Zarówno autoportret jak i autobiografia stanowią niezwykle istotną płaszczyznę dla konstytuowania ludzkiej podmiotowości i związanej z nią tożsamości. Są one kulturową przestrzenią, w obrębie której człowiek – przemieszczając się pomiędzy fikcją a „prawdą” – kreuje swoją własną historię. Przedsięwzięcie autobiograficzne jednak jest nie tyle lustrzanym odbiciem autentycznych wydarzeń, ile odniesieniem do obowiązującej kultury i zawsze w zamyśle kierowane jest do widza (czytelnika), który – jak pisze Paul de Man – jest „istotą nieobecną, zmarłą lub niemą”. Autoportret z kolei jest rodzajem obrazu, który odzwierciedla jakąś wiedzę lub konfabulację wokół biografii oraz „psyche” autora, a jednocześnie może też odnosić się do kontekstu społecznego czy nawet politycznego (na przykład seksualnej, płciowej czy rasowej różnicy). Z drugiej strony – nie mniej znane są autoportrety, które faktycznie nie portretują „nikogo”, a raczej odwołują się do „niemożności” wszelkiej reprezentacji, krążą wokół kryzysu przedstawienia i dezawuują obowiązujące klisze ikoniczne. "Strategie Sztuki" to cykl wykładów służący popularyzacji sztuki współczesnej przy uwzględnieniu rozmaitych uwarunkowań związanych z jej powstawaniem, funkcjonowaniem i oddziaływaniem na odbiorcę. Słuchacze mają okazję zaznajomić się z wiodącymi stylami i kierunkami w zakresie sztuk wizualnych na przestrzeni XX i XXI wieku, z dziełami i twórczością najbardziej reprezentatywnych artystów, a także poznać opiniotwórcze i kreatywne ośrodki, galerie oraz muzea. Ideą wykładów jest zaprezentowanie sztuki współczesnej jako rezultatu strategii, w której główni aktorzy sceny artystycznej – zarówno artyści, jak kuratorzy i odbiorcy – stają się podmiotami konfrontującymi oraz negocjującymi globalne i różnorodne wartości, idee i estetyki.           PODWÓRKO SZTUKI Warsztaty dla dzieci w wieku 5 - 12 lat. 9 stycznia 2015, godz. 12.00 - 14.00 Galeria Kameralna, ul. Partyzantów 31a w Słupsku Zapisy: 515 089 986 lub malgorzata.rozanska@baltic-gallery.art.pl Warsztaty są nieodpłatne.               WARSZTATY RODZINNE Każda trzecia sobota miesiąca, godz. 11.00 - 13.00 Najbliższe spotkanie 16 stycznia 2015 Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego 1a Zapisy: 515 089 986 lub malgorzata.rozanska@baltic-gallery.art.pl Warsztaty są nieodpłatne.           USTA SŁUPSKA Projekt filmowy BGSW.  Zapraszamy do udziału mieszkańców Słupska i Ustki.  Informacji na temat udziału w projekcie udziela Krzysztof Tomasik: 515 089 686 krzysztof.tomasik@baltic-gallery.art.pl               WYSTAWY TRWAJĄCE           Jan Misiek "Składanie czasu"   Artyści ze Schwabach "Artrans...fer"   Iza Tarasewicz "Najmniejsza z liczb nieinteresujących"  

więcej

KARNAWAŁ PO GÓRALSKU!!!

Zapraszamy do wspólnej zabawy. Tym razem po góralsku. Już niebawem,  23 stycznia o godzinie 18.00  odbędzie się wieczór karnawałowy A może góry w Domu Kultury?!  Na naszej scenie zagrają prawdziwi górale - kapela WATRA z Beskidu. Przewidzieliśmy też inne atrakcje, będą niespodzianki. Bilety już do kupienia w DK: 20 zł - przedsprzedaż, 30 zł w dniu koncertu. Do zobaczenia!Hej! plakat

więcej

Zapraszamy do odwiedzenia odnowionej strony internetowej Domu Kultury w Ustce

Strona została odświeżona, ma nową, ciekawą szatę graficzną i aktualnie nadal się rozbudowuje. A w niej między innymi informacje o najbliższych przedsięwzięciach organizowanych przez placówkę. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do skorzystania z zaproponowanej oferty. link do strony

więcej

Sukces usteckich szczypiornistek

Miło nam poinformować, że zawodniczki Stowarzyszenia Sympatyków Piłki Ręcznej "SZCZYPIORNIAK-USTKA" awansowały do najlepszej czwórki drużyn w województwie pomorskim w roczniku 2003! W finale (4 turnieje) zmierzą się teraz z zespołami z: MTS Kwidzyn, Bellator Ryjewo, Cisowa Gdynia.

więcej

LKS Jantar - podsumowanie sezonu

Szanowni Mieszkańcy, przedstawiamy poniżej podsumowanie sezonu 2015 w Lekkoatletycznym Klubie Sportowym Jantar. Szczególne gratulacje należą się reprezentantom Polski: Patrykowi Błaszczykowi oraz Agnieszce Kulak. Są oni także medalistami Mistrzostw Polski wraz z zawodnikami: Joanną Terefenko, Klaudią Maruszewską i Kamilem Aniszewskim. Sukces zawodników nie byłby możliwy bez intensywnej pracy szkoleniowej, serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników trenerom klubowym. Szczegóły w załączniku.

więcej

Udane starty lekkoatletów LKS"Jantar"

W niedawno zakończonych Mistrzostwach Polski Juniorów, które odbyły się w Białej Podlaskiej dobrze zaprezentowali się zawodnicy Lekkoatletycznego Klubu Sportowego „Jantar” prowadzeni przez znanego usteckiego szkoleniowca Henryka Michalskiego. Brązowy medal w rzucie oszczepem zdobyła Klaudia Maruszewska. Jest to już piąty medal Mistrzostw Polski w kolekcji Klaudii. Ten ostatni zdobyty został w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych przy padającym ulewnym deszczu. Mistrzowskie srebro wywalczył również Patryk Błaszczyk w biegu na dystansie 3000m z przeszkodami. Jako ciekawostkę należy dodać, że Patryk po medal Mistrzostw Polski sięgał już 12–krotnie. Dobrze zaprezentowali się  również: Patryk Nurkowski , który w biegu na dystansie 400m, wynikiem 49,12 zajął VII miejsce w Polsce oraz Marcin Mencfel, który  w biegu na dystansie 110m przez płotki zdobył 9 miejsce w Polsce. Drużynowo zawodnicy MKS wynikiem zdobytych 46 punktów zajęli miejsce na początku 3-dziesiątki w klasyfikacji klubów z całego kraju.   Opracował: Piotr Wszółkowski

więcej

Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Miasta Ustka z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

31 maja  2015r. na kortach tenisowych Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce odbył się  zorganizowany przez Usteckie Towarzystwo Tenisowe Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Miasta Ustka w kategorii chłopców rocznik 14-17 lat.  Do Ustki zawitała cała czołówka zawodników tej kategorii wiekowej z  Dwumiasta Ustka -Słupsk i okolic. W zawodach uczestniczyło 25 zawodników.             Zawodnicy podzieleni zostali na dwie grupy eliminacyjne. Zwycięzcą Grupy A został Eryk Szempliński. Natomiast  Grupę B wygrał Adam Wszółkowski.             W małym finale tj. meczu o 3 miejsce zwyciężył Janek Pankiewicz ze Słupskiego Towarzystwa Tenisowego, który pokonał stosunkiem setów 2:0 Mateusza Borkowskiego. Trenerem Janka jest  słupski szkoleniowiec Marek Zawadzki.             Zwycięzcą turnieju po zaciętej walce został Adam Wszółkowski z Usteckiego Towarzystwa Tenisowego , który pokonał Eryka Szemplińskiego - najlepszego zawodnika ze Słupska stosunkiem setów 2:1. Mecz obfitował w ciekawe zagrania techniczne, widowiskowe akcje wolejowe oraz  długie wymiany z głębi kortu. Adam trenuje pod okiem trenera Kordiana Wróblewskiego znanego usteckiego szkoleniowca.             Finaliści otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy i drobne upominki oraz napoje od Fundacji Recal.             Usteckie Towarzystwo Tenisowe składa serdeczne podziękowania Burmistrzowi Miasta Ustka  Jackowi Graczykowi za wsparcie turnieju,   Fundacji na rzecz odzysku puszek aluminowych po napojach „RECAL” za wieloletnią współpracę i otrzymane napoje oraz   Dyrektorowi OSiR Stanisławowi  Podlewskiemu  za współpracę oraz udzieloną pomoc.             Organizatorzy Gratulują  wszystkim zawodnikom i dziękują za sportową walkę, zapraszając na kolejne tenisowe zmagania do Ustki już 27 czerwca na godz. 9.00, kiedy to rozegrany zostanie turniej par deblowych  dla młodzieży w kategorii 14-18 lat.   Opracował: Piotr Wszółkowski          

więcej

Ferie 2015 w Ustce

Przedstawiamy Państwu program ferii zimowych w naszym mieście. Wakacje zimowe trwają w tym roku w dniach 2-15 lutego 2015r. Program, przygotowany przez usteckie instytucje oświatowe, kulturalne i sportowe, jest bardzo bogaty, każdy więc znajdzie w nim coś dla siebie. Prosimy o zwrócenie uwagi, że niektóre zajęcia wymagają wcześniejszych zapisów.

więcej

Przedsięwzięcia Domu Kultury w Ustce

Zapraszamy do udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez Dom Kultury w Ustce. Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami.

więcej

Nagrody Burmistrza Miasta w dziedzinie kultury i sportu.

Do dnia 31 stycznia br. należy składać wnioski o nagrody Burmistrza Miasta Ustka dla dzieci i młodzieży wyróżniających się w dziedzinie sportu i kultury oraz w dziedzinie sportu dla trenerów i działaczy sportowych. Wnioski do pobrania na stronie internetowej miasta w zakładce lub w pokoju 03 w tut. Urzędzie. Link do procedury i wnioski do pobrania.

więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij