Profil gospodarczy miasta
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęRozwój Ustki na przestrzeni lat determinowany był jej nadmorskim położeniem. Z małej osady rybackiej powstało urokliwe miasteczko, przyciągające turystów szachulcową zabudową starego miasta, portem oraz jedną z najdłuższych nadmorskich promenad. Miasto wciąż się zmienia, poszukując nowych dróg rozwoju skutecznie pozyskuje środki unijne i otwiera się na nowe możliwości.
TURYSTYKA I GASTRONOMIA
Wiodącą branżą w gospodarce miasta Ustka jest turystyka i związane z nią usługi: hotelarstwo, gastronomia i pokrewne. Latem do dyspozycji gości jest 14,5 tysiąca miejsc noclegowych, w tym 11 hoteli (4 z basenem). Działalność turystyczna przestała być domeną sezonu letniego, od kilku lat rozwija się dynamicznie również w innych miesiącach roku. Ustka jest celem krótkich wyjazdów weekendowych. Dobrze przygotowana jest również baza konferencyjno-szkoleniowa, która przyciąga wiele firm z całej Polski. Istotny jest posiadany przez Ustkę status uzdrowiska, który stymuluje rozwój usług medycznych, rehabilitacyjnych oraz spa i wellnes.
RYBOŁÓWSTWO
Ważną rolę gospodarczą w mieście odgrywa port. Obecnie pełni on głównie funkcję rybacką. Zrejestrowanych jest tu blisko 70 kutrów i łodzi rybackich. Na terenie Portu Morskiego Ustka możliwe jest prowadzenie działalności przeładunkowej (kruszywo, zboże, inne materiały sypkie lub pakowane w workach typu big-bag). Nabrzeża przeładunkowe mają łącznie 160 metrów długości. Port wspomaga także funkcje turystyczne miasta. W okresie od kwietnia do października działa Marina Jachtowa, przyjmująca jednostki o długości do 20 m i maksymalnym zanurzeniu do 4m. Przez cały rok organizowane są rejsy wędkarskie po wodach Bałtyku, obecnie zarejestrowanych jest 12 jednostek prowadzących taką działalność.
STOCZNIE
Kolejną istotną w gospodarce miasta gałęzią jest branża stoczniowa, która dawniej opierała się na państwowym zakładzie Stocznia Ustka. Obecnie na terenie miasta działają cztery firmy budujące łodzie. Są to jednostki rekreacyjne i rybackie. W jednym zakładzie tworzone są statki wykonujące usługi dla farm wiatrowych i łososiowych. Kilka firm wykonuje usługi okołostoczniowe tj. serwisowanie i naprawa kutrów i łodzi.
Największe plany inwestycyjne Ustki to rozbudowa portu oraz budowa południowej obwodnicy miasta.
Ustka w liczbach
Powierzchnia: 10,14 km2
Liczba mieszkańców: 14 723
Pracujący na 1000 ludności: 138
Zasoby mieszkaniowe/mieszkania: 7 390
Zarejestrowane podmioty gospodarcze: 2 280
Podmioty gospodarki narodowej w rejestrze REGON
Ogółem: 2 144
W tym w sektorze:
rolniczym: 95
przemysłowym: 49
budowlanym: 131
na 10 tys. ludności 1 356
Osoby fizyczne prowadzące
działalność gospodarczą na 10 tys. ludności: 952
Turystyczne obiekty noclegowe: 68
Wybrane dane o rynku pracy:
Pracujący: 2 187
Bezrobotni zarejestrowani: 483
w tym kobiety: 48.9%
Udział bezrobotnych zarejestrowanych
w liczbie ludności w wieku produkcyjnym: 5,1%
Udział zarejestrowanych bezrobotnych kobiet
w liczbie kobiet w wieku produkcyjnym: 5,4
Data dodania