Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Aktualności

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

Z dzisiejszego patrolu w okolicy ul.Rybackiej

W dniu 27.03.br patrol Straży Miejskiej ujawnił zniszczony element tablicy informacyjnej, oraz szereg powywracanych kamiennych ławek i koszy znajdujących się przy leśnych ścieżkach od lu.Rybackiej w kierunku traktu prowadzącego od ul.Armii Krajowej do ul.Wczasowej.

więcej >

Niska emisja spalin

Problem występowania niskiej emisji oraz konieczności jej ograniczenia,mimo działań podejmowanych przez samorządy , straże miejskie , spółki ciepłownicze oraz pozostałe przedsiębiorstwa i jednostki , nadal stanowi duże wyzwanie na poziomie edukacyjnym.  Dlatego zachęcamy do zapoznania się z materiałami i spotami na stronie internetowej  mail: www.wfos.gdansk.pl/wiadomosci/zmien-zle-nawyki-na-zdrowe-praktyki.

więcej >

Zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą zasady sprzedaży i dostępności alkoholu w Polsce O tym, jak w praktyce  będzie wyglądało "nasze spożycie",decydować będą poszczególne miasta.                             W myśl nowych przepisów rady gminy będą mogły ograniczyć ilość punktów sprzedaży alkoholu we wszystkich jej podległych jednostkach.Nowe przepisy dają możliwość nałożenia zakazu sprzedaży między 22-6 rano alkoholu na imprezach masowych. Ponadto ustawa zmienia zasadniczo przepisy dotyczące spożywania alkoholu w  "miejscach publicznych ". Dotychczas zakazane to było w parkach, placach i ulicach oraz wszystkich miejscach , które wskazywały władze samorządowe. Od teraz sytuacja uległa odwróceniu - zakazane jest generalnie picie w miejscu publicznym.

więcej >

Apel Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce zwraca się z apelem o uczulenie mieszkańców,którzy posiadają psy lub koty o zabezpieczenie swoich podopiecznych.Działacze TOZ co roku notują dziesiątki zaginięć psów oraz kotów z powodu huku wystrzałów petard i ogni sztucznych.Część z tych zwierząt trafia po jakimś czasie do schronisk dla bezdomnych zwierząt lub ginie na zawsze.Trudno zliczyć ilość cierpienia z tego powodu zwierząt oraz ludzi. Dlatego podczas nocy sylwestrowej w szczególności około północy nie spacerujmy z naszymi pupilami czy pod żadnym względem nie zwalniajmy ich ze smyczy.Najlepszym zabezpieczeniem naszego pupila jest pozostawienie jego w domu na czas zabawy sylwestrowej.podanie zwierzęciu środków uspokajających lub nasennych, po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii , pomoże zwierzęciu przeżyć w spokoju ten trudny dla niego czas.Prosimy pamiętać ,że od naszej odpowiedzialności zależy los naszych czworonożnych domowników.

więcej >

Wesołych Świąt oraz Szczęsliwego Nowego Roku

Wesołych i pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia wszystkich marzeń i planów w Nowym 2018 Roku                                                               życzy                                           Komendant Straży Miejskiej w Ustce                                                   wraz z Współpracownikami

więcej >

Spalanie śmieci i innych odpadów w piecach

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest sektor komunalno-bytowy tzw.niska emisja,czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych.Wszystko  to zostaje przy samej powierzchni ziemi i jest przez nas wdychane . Proceder spalania śmieci,choć szkodliwy i nielegalny ,jest w Polsce powszechny.Świadomość jego szkodliwości jest niewielka.Spalanie odpadów nie pomaga zaoszczędzić na kosztach opału,wydajność energetyczna śmieci jest niewielka a może stać się przyczyną bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Ponadto niekontrolowany proces spalania odpadów z tworzyw sztucznych np.butelek typu PET,worków foliowych ,odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów prowadzi do przedostania się do atmosfery związków przyczyniających się się do powstania chorób nowotworowych. Spalanie zwłaszcza wilgotnych odpadów grozi zatkaniem przez mokrą sadzę przewodów kominowych ,co powoduje uszkodzenia instalacji , a przede wszystkim grozi to cofaniem się tlenku węgla i może dojść do zatrucia czadem.Pamiętajmy również o tym ,że spalanie odpadów w piecach oprócz tego ,że jest niebezpieczne dla naszego zdrowia to grozi jeszcze wysoką grzywną do 5 tys.Dlatego zadbajmy o naszą atmosferę i nasze zdrowie.

więcej >

Spalasz w piecu odpadami licz się z wysokim mandatem

To, czym się pali w domowym piecu, nie jest wbrew pozorom prywatną sprawą właścicieli lokalu.Od jego rozsądku,wiedzy i swoistej dyscypliny zależy jakość powietrza i czystość w okolicy.Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko głupotą , ale również - wykroczeniem.               Domowy piec to nie tylko spalarnia śmieci-nie powinno trafiać do niego nic poza paliwem określonym przez producenta w warunkach jego użytkowania.Spalanie wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych,malowanego ,konserwowanego drewna na przykład starych mebli , sklejek,płyt wiórowych prowadzi do znacznego zanieczyszczenia powietrza , które wdychamy.                 Osoba , która ma problem z tym ,że sąsiad spala śmieci inne odpady, powinna zgłosić problem do Straży Miejskiej. Wysokość kary wynosi od 20 pln  do nawet 5 tys.pln na podstawie Kodeksu ds.wykroczeń.

więcej >

Uciążliwe elektryczne hulajnogi

Wiemy,że ostatnio pojawiły się w naszym mieście urządzenie tzw. elektryczne hulajnogi , których użytkownicy sprawiają kłopoty z korzystania z nowych ścieżek pieszo - rowerowych . Opracowany w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa projekt nowelizacji ma wprowadzić do ustawy - Prawo o ruchu drogowym definicjłę urządzenia transportu osobistego.Za takie będzie uznawane urządzenie konstrukcyjne przeznaczone do poruszania się pieszych ,napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego. Podobnie nie jest uregulowana sprawa segwaye , gdzie obecnie jest to traktowane jako "pieszy". Po uregulowaniu przepisów b będzie można skutecznie egzekwować i dyscyplinować użytkowników tych urządzeń.

więcej >

Drodzy Turyści i miłośnicy ptactwa.

Gdy znajdziemy na ziemi pisklę , które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotę . W efekcie możemy wywołać więcej szkód niż pożytku i doprowadzić nawet do śmierci ptaszka. Zanim w ogóle przystąpimy do jakiejkolwiek akcji ratunkowej, upewnijmy się , czy pisklę rzeczywiście naszej pomocy potrzebuje.       Dlatego natychmiastowej pomocy ze strony człowieka /STRAŻY MIEJSKIEJ / wymagają :          - ptaki ranne i poturbowane, z widocznymi krwawiącymi ranami , paraliżem             kończyn, ofiary zderzenia z samochodem,          -  ptaki poturbowane przez inne zwierzęta domowe np.psy czy koty, W takich przypadkach należy natychmiast skontaktować się z odpowiednimi służbami STRAŻ MIEJSKA nr tel.986. Nie wolno dzikich ptaków zabierać do domu i opiekować się nimi gdyż najpewniej po kilku dniach umrą.

więcej >

Wąż na posesji.

W dniu 06 czerwca dyżurna odebrała telefon od mieszkanki z ul.Cisowej z prośbą o pomoc ponieważ  na jej  posesji koło schodów pojawił się duży wąż. Po przybyciu na miejsce wężem okazał się zaskroniec około 1 m długości. Zaskroniec jest pospolitym wężem prawnie chronionym ,jest nieszkodliwy i niejadowity. Wąż został odłowiony i przewieziony do lasu w okolicy ul.Ogrodowej.

więcej >

Zniszczone oznakowanie na wiadukcie

Patrolując okolice ul.Wilczej , Jaśminowej oraz ul. Zubrzyckiego ,strażnicy miejscy w dniu 04.05.br w godzinach popołudniowych ujawnili znaki ostrzegawcze które znajdowały się na wiadukcie  ,leżące razem z podstawami na torach pod mostem. Kolejny bezmyślny wybryk chuligański w tym rejonie.Sprawa została przekazana do wydziału IKiOŚ.

więcej >

Szukamy właściciela psa

W dniu 30 kwietnia w okolicy marketu "LIDL" został odłowiony pies /suka/ owczarek niemiecki maści czarnej podpalanej , sierść długa wiek około 1-ego roku .Pies bardzo zaniedbany, wychudzony i brudny.Pies nie posiada chipa.Właściciela lub osoby chętne adoptować suczkę prosimy o kontakt z naszą jednostka lub lecznicą dla zwierząt przy ul. Bursztynowej

więcej >

Nie tylko podrzuty śmieci w naszej fotopułapce

Z ostatniego nagrania kamery tzw."fotopułapki" możemy zobaczyć grasującego dzika w okolicy gdzie została zamocowana nasza kamera w oczekiwaniu na ujawnienie podrzutów śmieci lub innych zdarzeń.

więcej >

Pierwszy dzień wiosny

Dzisiaj ok godz.10 patrol straży miejskiej został powiadomiony o leżącej młodzieży szkolnej na wydmie w okolicy Parku Zdrojowego. Po przybyciu na miejsce strażnicy zastali dwoje uczniów leżących na kocu a na ławce ich plecaki i puste butelki po wypitym alkoholu. Uczniów nie udało się dobudzić,ponieważ zachodziło podejrzenie zatrucia alkoholowego na miejsce zostało wezwane pogotowie ratunkowe.Po udzieleniu pomocy uczniowie miejscowego gimnazjum /III klasa/ zostali przewiezieni do komisariatu policji celem przekazania ich rodzicom.

więcej >

Instalujemy przenośne kamery tzw.fotopułapki

Z ukrycia mają robić zdjęcia wandalom i osobą zaśmiecającym teren naszego miasta. Chcemy by nasze miasto było czyste a wszelkie montowane urządzenia użyteczności publicznej sprawne i czyste.Żebyśmy wiedzieli ,kto zaśmieca i te osoby wyłapywać.               Czujne oko kamery zrobi zdjęcie w promieniu ok 15 m , np tam gdzie w danej chwili ktoś usiłuje podrzucać śmieci.Taka fotografia natychmiast może ukazać się na monitorze w siedzibie straży miejskiej.

więcej >

Ujawniamy kolejne zaśmiecone tereny

Butelki, puszki,części tapicerki, opony,gruz i inne odpady domowe strażnicy ujawnili podczas patrolu po zachodniej stronie miasta.Wszystkie zaśmiecone miejsca zostają przekazywane odpowiednim służbą do uprzątnięcia .Dokonujemy systematycznego przeglądu naszego miasta tak aby wszelkie zaśmiecone miejsca do sezonu zostały uprzątnięte .

więcej >

Bezdomni

Straż Miejska , jak co roku , prowadzi działania zmierzające do zapobiegania zagrożenia zdrowia i życia osób bezdomnych samotnych i bezradnych w okresie zimowym. Strażnicy kontrolują miejsca w których mogą przebywać osoby bezdomne i udzielają potrzebującym informacji , w jakich placówkach mogą bezpiecznie przetrwać zimę. Obecnie na terenie naszego miasta przebywa 10 osób bezdomnych. Osoby te jednak nie chcą korzystać z noclegowni. Partnerem Staży Miejskiej w tym zakresie są pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ostatnio wspólnie roznosiliśmy ciepłe posiłki do miejsc gdzie przebywają osoby bezdomne.

więcej >

Przypominamy o obowiązku odśnieżania chodnika

Właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika , który położony jest wzdłuż jego nieruchomości. Musi odśnieżyć i zlikwidować lód z podwórza swojej posesji, a także usunąć sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarskich znajdujących się na jego terenie.Natomiast odgarnięty śnieg muszą składować w miejscu w którym nie powodowałby zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.                   Takie same obowiązki ciąża na współwłaścicielach.użytkownikach wieczystych,jednostkach organizacyjnych a także na zarządcach i innych użytkownikach nieruchomości oraz na innych podmiotach, które nimi władają.

więcej >

Ostrożnie z fajewerkami.

Okres świąteczno-noworoczny to czas,kiedy w sklepach i na ulicach masowo pojawiają się punkty sprzedaży fajerwerków . Ich klientami często są osoby nieletnie. To właśnie one najczęściej padają ofiarą niewłaściwego obchodzenia się z petardami.      Przypominamy , nie wolno ich używać w miejscach publicznych, pośród dużych grup osób , a także odpalać z balkonów i okien budynków.Nie należy dopuszczać do samodzielnego odpalania fajerwerków przez dzieci.Materiały pirotechniczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie oraz ,że nie wolno używać środków pirotechnicznych pod wpływem alkoholu. Sprzedaż fajerwerków nieletnim jest przestępstwem i każdy , kto dopuszcza się takiego czynu podlega karze grzywny,ograniczeniu wolności .Ponadto materiały pirotechniczne należy nabywać tylko z legalnych źródeł w sklepach posiadających stosowne zezwolenie.         Za nielegalną sprzedaż fajerwerków, używanie ich poza 31 grudnia i 1 stycznia grozi mandat do 500 złotych.         Straż Miejska będzie prowadziła kontrole punktów sprzedaży , oraz reagowała na wszelkie incydenty używania środków pirotechnicznych.

więcej >

Przypominamy o obowiązku sprzatania chodników.

Zgodnie z uchwałą o utrzymaniu czystości na terenie gminy, przypominamy właścicielom nieruchomości którzy nie mają podpisanej umowy na sprzątanie i odśnieżanie chodników, o obowiązku utrzymania czystości na chodnikach które bezpośrednio przylegają do posesji.Głownie dotyczy to ulic znajdujących się w starej części naszego miasta.

więcej >

Uważaj na podrabiany alkohol z Ukrainy.

Nie kupuj alkoholu sprzedawanego na targowiskach lub z  tzw."pewnego źródła".. Już 37 osób na Ukrainie zmarło po spożyciu nielegalnego alkoholu , który zawierał metanol a często jest uzyskiwany z płynu od spryskiwaczy lub z podpałki do grilla.

więcej >

Z patrolu po wichurze ...

Zdjęcia z dzisiejszego porannego patrolu po sztormowej pogodzie gdzie siła wiatru dochodziła do 110 km/h

więcej >

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij